Určite aj ty tráviš hodiny na internete a to či už za účelom práce alebo zábavy. Nech je ako chce, niekedy nechceš, aby niekto, kto má prístup k tvojmu zariadeniu, vedel, čo si na internete robil.
Možno si myslíš, že v tomto prípade stačí len vymazať históriu prehliadania, aby si utajil svoju online aktivitu. Nie je ale tomu celkom tak. Týmto spôsobom neodstrániš všetku svoju online aktivitu, hoci sťažíš k nej prístup.
Ako vymazať históriu prehliadania?
Odstránenie histórie prehliadača je relatívne jednoduché. Na počítači stačí stlačiť klávesovú skratku CTRL + H, otvoriť sekciu „História“ a vybrať možnosť odstrániť aktivitu za posledné obdobie alebo všetky uložené dáta.
Na smartfóne postupuj podobne. Klikne na tri bodky v pravom rohu, vyber možnosť „História“ a potom „Odstrániť históriu„. Následne zvoľ obdobie, za aké chceš odstrániť históriu.
Hoci je tento krok dôležitý, neodstraňuje všetky záznamy o tvojej online aktivite na internete. Asi by ťa to nenapadlo, ale ukladá sa ešte na jednom ďalšom mieste.
Históriu si mazal celý čas zle. Ukladá sa ešte tu
Ak si si myslel, že spôsobom vyššie, si odstránil celú tvoju online aktivitu, tak vedz, že si žil v omyle. Dôvodom je, že existuje ešte jedno miesto, kde sa ukladá a my ti nižšie prezradíme, kde.
História tvojej online aktivity sa ukladá ešte do tvojho Google účtu, o čom mnoho používateľov netuší. Znamená to, že hoci odstrániš históriu prehliadania internetu z prehliadača, tak stále tvoja aktivita je uložená na separátnom mieste. Existuje teda šanca, že niekto ďalší sa k nej ešte dostane.
Tvoja online aktivita sa ukladá ešte na karte „My Google Activity“, na ktorú sa dostaneš cez tento odkaz (musíš byť prihlásený k svojmu Gmail účtu, aby si sa k nej dostal).
Ako môžeš vidieť nižšie na snímke obrazovky, tak uvidíš aj ty výpis svojej aktivitu v internetovom prehliadači vrátane dotazov, ktoré si vyhľadával online, aktivity v aplikáciách a podobne. Vymazať ju vieš cez možnosť „Delete“, kde rovnako môžeš zvoliť obdobie, za ktoré môžeš vymazať online aktivitu. Taktiež si môžeš nastaviť, aby sa tvoja online aktivita v tvojom účte odstraňovala pravidelne za určité časové obdobie.
Pozor, ak máš zapnutú synchronizáciu účtov medzi zariadeniami
Dovoľ nám upozorniť ťa ešte na jednu vec, ktorou je synchronizácia účtov medzi zariadeniami.
Jednou zo základných funkcií Google účtu je, že ho môžeš mať synchronizovaný ako na smartfóne, tak aj na počítači alebo inom zariadení, napríklad tablete. Čo to ale znamená?
Pre lepšiu ilustráciu si predstav, že niečo robíš na smartfóne a neskôr pokračuješ v práci na počítači a to presne tam, kde si skončil robotu na mobile. Je to skvelá funkcia, ale zároveň aj kameň úrazu. Ak máš povolenú synchronizáciu, tak každý, kto má prístup k tvojmu počítaču, tak vidí tvoju online aktivitu na telefóne. Samozrejme, platí to aj opačne. Teda to, čo robíš na počítači, je vidno na smartfóne.