S príchodom zimných mesiacov, sa snažíme zohriať vonku aj doma. Niekto si možno spraví teplý čaj, iný si oblečenie teplé oblečenie alebo sa skryje pod deku. No keď teploty klesnú pod nulu, určite si už každý zapne kúrenie, prostredníctvom ohrievačov alebo radiátorov.
Kúrenie nám slúži nielen na vytopenie miestnosti v domácnosti, ale taktiež udržuje teplotu miestnosti. Udržovanie teplého vzduchu nám pomáha aj pri prevencii presní, ktoré sa v zimných mesiacoch objavujú častejšie, kvôli kondenzácii teplého a chladného vzduchu.
Možno si už zaevidoval, že radiátor niekedy vydáva zvláštne zvuky. Rozmýšľal si nad tým, o čo ide a s tým môžeš spraviť? Poďme sa nižšie pozrieť na túto tému.
Zvuky v radiátoroch
Možno sa ti už stalo, že si po dlhšej dobe spustil radiátor a počul si z neho divné zvuky. Či už išlo o klopanie, búchanie, šušťanie, pískanie či vibrovanie, nemusíš sa báť ďalších nečakaných výdavkov. Aj keď tieto zvuky znejú desivo a môžu brániť pokojnému spánku, nemusia hneď signalizovať vážny problém.
Aby si do budúcna predišiel problémom s radiátormi, pred začatím vykurovacej sezóny ti pomôže ich skontrolovanie a odvzdušnenie.
Klopanie a búchanie
Práve vzduch, ktorý je zachytený vo vykurovacom systéme, môže spôsobovať klopanie alebo búchanie v radiátoroch. Taktiež pri zachytení vzduchu môžeš počuť aj bublanie alebo žblnkanie vody. Aby si sa zbavil tohto problému, je treba odvzdušniť radiátory. Môžeš si na to zavolať odborníka ale určite to zvládneš aj sám.
Takmer na každom radiátore sa nachádza odvzdušňovací ventil. Ten nájdeš na opačnej strane radiátora, ako sa nachádza termostatická hlavica. Na odtočenie tohto ventilu budeš potrebovať kľuč odvetrávania alebo iný vhodný kľúč, ktorým ventil uvoľníš.
Ventil otáčaj pomaly, aby z neho nezačala vytekať voda pod veľkým tlakom. Po otočení ventilom budeš počuť syčanie vzduchu. Pod ventilom si pridrž nádobku, lebo po tom čo z radiátora vyjde všetok vzduch, začne vytekať voda, ktorá môže byť špinavá. Keď už začne vytekať voda, ventil ihneď zatvor.
Ak tento problém nechceš riešiť opätovne, daj si nainštalovať automatické odvzdušňovacie ventily, ktoré neustále udržujú radiátory bez vzduchu.
Praskanie a vŕzganie
Ak si radiátory odvzdušnil a problém stále pretrváva, môže to byť spôsobené materiálom, z ktorých sú zhotovené. Tieto problémy sú pozorované najmä u hliníkových radiátoroch, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené hlavne kvôli rôznym dizajnom. Radiátory z hliníka sú citlivejšie na zmenu teploty, čo častokrát zvýši frekvenciu nepríjemných zvukov.
Radiátory sa pri zohrievaní rozťahujú a to môže spôsobovať divné zvuky, ako praskanie či vŕzganie. Toto rozťahovanie spôsobuje zmena teploty v radiátory. Deje sa to pri odstavení kúrenia alebo nerovnomernom vyhrievaní radiátora.