Sme spoločenské tvory a komunikácia je veľkou súčasťou nášho každodenného života. Bez nej by sme sa nedorozumeli, nemohli riešiť súkromné ani pracovné záležitosti. Čo bolo pre nás úžasným pokrokom pred sto rokmi a čo berieme ako samozrejmosť dnes? Ako sa komunikácia historicky vyvíjala a kto sa na tom podieľal?
- Doba signálov
Prvotným spôsobom, ako sa informácia dala prenášať na diaľku, bolo doslovné fyzické prenášanie. Zásielky preto nosili poslovia na vzdialenosti dlhé desiatky kilometrov a poštové holuby, no bolo to nanajvýš neefektívne a časovo veľmi zdĺhavé. Boli však inšpiráciou pre poštu tak, ako ju poznáme aj dnes.
img: photo.sf.co.ua
Ako však tento proces prenosu zefektívniť? Bola tu možnosť použitia dorozumievacích signálov – ohňových a dymových. Tak sa však informácia mohla veľmi ľahko pozmeniť a ku komunikantovi sa mohla dostať v úplne novej podobe. Obdobou bola vlajková abeceda, ktorú napríklad v námorníctve používajú dodnes. Naučiť sa ju môžeš tu.
- Doba telegrafná
Vynález telegrafu bol obrovským prielomom v oblasti komunikácie, ktorá sa prvýkrát dala efektívnejšie prenášať na diaľku a konečne v nezmenenej obsahovej podobe. Za vynálezom optického telegrafu stojí Francúz Claude Chappe, no o inovácie v telegrafnej komunikácii sa zaslúžili ďalší – Thomas Edison, Samuel Morse, ktorý vymyslel morseovku.
img: zsmurgasasala.edu.sk
Nemôžeme zabudnúť tiež na slávneho slovenského vynálezcu Jozef Murgaša z Tajova, ktorý je držiteľom patentu na zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu. Hádam najväčším úspechom je uskutočnenie prvého rádiového prenosu hovoreného slova, teda vynález rádia. Svojimi objavmi sa Murgaš preslávil po celom svete. Ak teda hľadáš trocha inšpirácie z domáceho prostredia, skús navštíviť jeho pamätnú izbu.
- Doba telefónna
Všetko sa konečne začalo zjednodušovať až po vynájdení telefónu v roku 1876. Inovátorom bol v tomto prípade Alexander Graham Bell, vďaka ktorému sme dostali komunikáciu na úroveň, v akej ju poznáme dnes. Na informácie už viac nebolo treba čakať, napriek tomu, že prvé telefónne spojenia neboli také rýchle, ako ich poznáme dnes.
img: buttonsonabrick.files.wordpress.com
Patent na prvý prenosný telefón bol vydaný Georgovi Swiegertovi v USA v roku 1969. Prvý praktický mobilný telefón, ktorý bolo možné použiť napr. v aute, bol Martin Cooper z Motoroly, ktorá sa zaslúžila o prvé dôležité inovácie v tomto odvetví, spoločne s Bell Labs, ktoré dnes vlastní Nokia. Možno aj tvojím prvým mobilom bola práve Motorola.
- Doba počítačová
Vynálezu počítača a predovšetkým internetu dnes vďačíme za veľa a nevieme si bez neho predstaviť každodenný život. Prvý skutočný počítač zostrojili v 50. rokoch po druhej svetovej vojne J. Presper Eckert a John Mauchly. Volal sa Eniac a vážil asi 30 ton.
img: digitaltrends.com
Na počiatku inernetu bol ARPANET – sieť, ktorú navrhol vedec Vinton Cerf na popud amerického ministerstva obrany. Prvá funkčná internetová sieť spájala Kalifornskú univerzitu v Los Angeles a Stanfordský inštitút. Mesto Stanford sa pritom spája s mnohými technologickými inováciami v oblasti IT. Rovnako ako aj s legendou vo svete počítačov – firmou Apple, ktorá stojí za popularizáciou stolných počítačov.
- Doba dátová
Dnes už prestávame komunikovať prostredníctvom telefónnych hovorov a sms správ, no ani počítače nám nestačia. Primárnymi sa stávajú mobilné dáta, ktoré nám umožňujú komunikovať bleskovo kdekoľvek a kedykoľvek. Vrcholom tohto trendu sú sociálne siete a aplikácie ako Facebook Messenger, ktorý dnes mesačne používa viac než miliarda ľudí. Vďačíme za to Markovi Zuckerbergovi.
img: insight.nokia.com
Žiť v online svete chce najmä generácia X a Y. Je výsadou inovátorov pochopiť potreby nepochopenej generácie a priniesť jej zmenu. V zahraničí sú gigantické dátové balíky samozrejmosťou. U nás potreby mladých najlepšie pochopil operátor 4ka, s jeho dátovým balíkom, o ktorom sa viac dozvieš tu.