kleopatra
História, Osobnosti

Kleopatra natoľko túžila po moci, že zavraždila väčšinu svojich súrodencov. To je len zlomok z jej divokého života

Keď sa zmienime o mena Kleopatra, väčšine z nás hneď v mysli vystúpi obraz krásnej egyptskej kráľovnej. Jej príbeh je však oveľa komplexnejší a fascinujúcejší, než by ste si mohli myslieť. Okrem toho, že bola Kleopatra kráľovnou Egypta, bola siedmou ženou z dynastie Ptolemaiovcov. Jej úplné meno bolo Cleopatra VII Thea Philopator, čo v gréčtine znamená bohyňa milujúca otca. Napriek tomu, že sa narodila v Egypte, jej pôvod bol macedónsko-grécky. Po smrti jej otca boli Kleopatra a jej mladší brat Ptolemaios XIII. vymenovaní za spoločných vládcov, no na rozdiel od väčšiny Ptolemaiovcov sa mladá kráľovná začala učiť egyptské zvyky a ako prvá vládkyňa sa naučila egyptský jazyk. Kleopatra hovorila až dvanástimi jazykmi a bola vzdelaná v matematike, filozofii a astronómii. Kleopatra sa však stala neúprosnou v udržiavaní svojej moci, píše portál mymodernmet.com.

Po smrti jej otca vymazala meno svojho brata z oficiálnych dokumentov a dokonca nariadila odstrániť jeho tvár z mincí. Vojna medzi nimi vypukla a Kleopatra znovu získala prevahu vďaka partnerstvu s Juliusom Caesarom. Po porážke vo vojne sa jej brat utopil v rieke Níl. Kleopatra sa neskôr vydala za svojho ďalšieho mladšieho brata Ptolemaia XIV., ale ani s ním sa nechcela deliť o moc. Rozhodla sa ho zavraždiť, pričom aj svoju sestru Arsinoe považovala za rivalku na trón a tak ju tiež nechala zavraždiť.

Dynastia Ptolemaiovcov sa trvalo snažila udržať čistotu kráľovskej krvi a upevniť svoju moc prostredníctvom sobášov v rámci rodiny. Kleopatra sa vydala za obidvoch svojich bratov, aby si uchovala moc a pokrvnú líniu a pravdepodobne aj jej vlastní rodičia boli súrodenci.

Divokými večierkami si krátila dlhé chvíle

Kleopatra mala sklon k dramatickým výstupom a prepracovaným kostýmom, aby upevnila svoje postavenie a získala spojencov. V jednom prípade sa zabalila do koberca a prepašovala sa do osobných priestorov Juliusa Caesara, ktorý bol očarený jej krásou. Neskôr, keď sa stretla s Markom Antoniom, prišla na zlatej bárke s fialovými plachtami a okolostojaci služobníci ju obkľučovali a pálili voňavé kadidlo. Jej vzťah s Markom Antoniom bol zložitý, no ich spoločná vášeň a politické spojenectvo, bolo to, čo ich spájalo.

Spolu s Markom Antoniom založila klub na pitie, ktorý ponúkal nočné hody, pijanské orgie a súťaže. Ich vzťah však nebol len zábavou, ale aj stratégiou na ochranu moci Kleopatry a zabezpečenie prístupu Marka Antonia k egyptským bohatstvám.

Kleopatra mala syna s Júliusom Caesarom, ktorý dostal prezývku Caesarion alebo aj malý Caesar. Po smrti Kleopatry a formálnom pripojení Egypta bol Caesarion oficiálne jediným vládcom Egypta vo veku iba 16 rokov, no jeho vláda netrvala dlho. Bol zajatý a popravený krátko po smrti svojej matky.

Aj napriek jej fascinujúcemu životu a politickému umu nie je jej spôsob smrti úplne jasný. Kleopatra a Marcus Antonius boli donútení spáchať samovraždu po porážke v bitke pri Actiu. Zatiaľ čo je všeobecne známe, že sa Marcus Antonius smrteľne bodol do žalúdka, spôsob Kleopatrinej samovraždy je stále predmetom diskusie. Niektorí veria, že ju uštipol had, iní tvrdia, že sama použila špendlík, ktorý bol namočený v toxíne.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.