inteligencia psov
Zdroj: Chiemsee2016 a BARBARA808 z Pixabay, úprava Vedelisteze.sk
Zaujímavosti, Zvieratá

Koľko slov a povelov sú psy schopné sa za svoj život naučiť? V porovnaní s mačkami je to skutočne veľa!

Psy sú schopné naučiť sa prekvapivo veľké množstvo slov a povelov, pričom počet týchto slov závisí od rôznych faktorov, ako sú plemeno, metódy tréningu a individuálne schopnosti psa. Priemerný pes dokáže pochopiť približne 165 slov, pričom najinteligentnejšie psy môžu zvládnuť až 250 slov. No máme tu aj rekordérov. Vynikajúcim príkladom je border kólia Chaser, ktorá sa naučila viac ako 1 000 slov​​, približuje web bbcmaestro.com.

Niektoré plemená psov sú známe svojou vysokou inteligenciou a schopnosťou učiť sa rýchlejšie a efektívnejšie ako iné psy. Medzi najinteligentnejšie plemená patria border kólia, pudel, nemecký ovčiak, zlatý retríver a shetlandský ovčiak​. Tieto plemená boli pôvodne vyšľachtené na prácu, ktorá vyžadovala vysokú úroveň kognitívnych schopností a schopnosť reagovať na rôzne povely.

Schopnosť psa naučiť sa slová a povely závisí nielen od plemena, ale aj od tréningových metód a prostredia, v ktorom pes žije. Kľúčovým faktorom je konzistentnosť v tréningu a pozitívne učenie. Používanie rovnakých slov a gest pre určité povely a odmeny za správne vykonanie príkazov pomáha psom lepšie si tieto povely zapamätať a reagovať na ne​.

Najefektívnejšie metódy učenia zahŕňajú opakovanie, pozitívne učenie a hru. Hra je pre psy veľmi motivujúca a môže byť ešte efektívnejšia ako odmena vo forme potravy či pamlskov.​ Je dôležité začať s jednoduchými povelmi a postupne prechádzať k zložitejším príkazom. Napríklad, treba začať s povelmi ako sadni, ľahni, zostaň a potom prejsť k slovám označujúcim predmety, ako sú hračka alebo loptička, píše web prouddogmom.com.

Jedným z najznámejších psov v oblasti učenia je už spomínaná border kólia Chaser, ktorá bola schopná naučiť sa a rozoznať až 1 022 slov. Jej majiteľ, profesor John W. Pilley, používal pri učení hry a interaktívne aktivity, ktoré výrazne prispeli k Chaserinmu úspechu.

Schopnosti psov učiť sa slová sú často prirovnávané k jazykovým schopnostiam dvojročných detí

Zaujímavé je, že schopnosť psa naučiť sa slová je často porovnávaná s jazykovými schopnosťami dvojročného dieťaťa. Priemerné dvojročné dieťa pozná približne 200 slov, čo je podobné množstvu, aké sa dokáže naučiť inteligentný pes.​

Porovnanie schopnosti učenia psov a detí je fascinujúce, no zaujímavé je tiež preskúmať, ako sa v tomto ohľade správajú mačky. Psy sú známe svojou schopnosťou naučiť sa stovky povelov, no ako sú na tom mačky?

Mačky sú všeobecne považované za menej trénovateľné ako psy, čo však neznamená, že sa nedokážu naučiť povely. Na rozdiel od psov, mačky nie sú domestikované pre prácu s ľuďmi, ale skôr ako nezávislí lovci. To ovplyvňuje ich motiváciu a prístup k učeniu.

Koľko povelov sa môže mačka naučiť?

Podľa odborníkov môžu mačky pochopiť a reagovať na približne 20 až 30 povelov, ak sú správne trénované. Najčastejšie povely, ktoré sa mačky učia, zahŕňajú príkazy ako sadni, príď, ostaň a skoč. Vzhľadom na ich nezávislú povahu, tréning mačiek si vyžaduje oveľa viac trpezlivosti a pozitívneho prístupu.

Podobne ako u psov, aj u mačiek závisí učenie od plemena, individuálnych schopností a metód tréningu. Niektoré plemená mačiek, ako napríklad siamské mačky alebo druh maine coon, sú známe svojou vyššou inteligenciou a ochotou spolupracovať s ľuďmi.

Tréning mačiek sa líši od tréningu psov  a to najmä v prístupe. Mačky reagujú lepšie na krátke tréningové sedenia s pozitívnym učením, ako sú pamlsky alebo hra. Je dôležité rovnako ako u psov, tak aj u mačiek začať s jednoduchými povelmi a postupne prechádzať k tým zložitejším.

Rovnako ako u psov, aj pri mačkách je kľúčovým faktorom úspešného tréningu pozitívny prístup. Používanie negatívnych metód, ako je trestanie, môže mať opačný efekt a viesť k tomu, že mačka stratí záujem o učenie a tréning.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.