kava
História, Jednohubky, Zaujímavosti

Kto vynašiel kávu? Vedel si, že kedysi bola označovaná za „satanský nápoj“?

Vedel si, že ročne sa vypije viac ako 400 miliárd šálok kávy? Vo všeobecnosti ide o jeden z najpopulárnejších nápojov na svete. Aby sme boli presní, ide o tretí najpopulárnejší nápoj. Pred kávou je už len čaj s dvomi až tromi biliónov šálok ročne a samozrejme voda.

Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, odkiaľ sa káva zobrala? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu bližšie.

Odkiaľ pochádza káva

História kávy je pomerne dlhou a bohatou. Jej pôvod je obklopený kvantom mýtov či legendami. Príbeh, ktorý sa ale javí za najdôveryhodnejší, sa datuje do 9. storočia, konkrétne do Etiópie.

Historka o Kaldim

Kávu údajne objavil pastier menom Kaldi, ktorý si všimol zvláštne správanie kôz. Jeho kozy totiž potom, ako prežúvali bobule kávy, tak v noci nespali a boli hyperaktívne. Samozrejme, človek je tvor zvedavý. Kaldi následne tieto bobule rovnako ochutnal a zistil, že mu dodali energiu. Asi ako tušíš, tak môže za to kofeín, ktorý sa hojne nachádza v tejto rastline.

pastier

Zdroj: Patrick Schneider z Unsplash

Tento objav zdieľal s mníchmi v neďalekom kláštore, ktorí však spočiatku označili kávu za „diablovo dielo“. Po tom, čo sa ale bobule kávy upiekli na ohni, tak sa začala z nich šíriť príjemná aróma, ktorú určite dobre poznáš. Mnísi sa následne rozhodli ich vyskúšať a čoskoro začali konzumovať kávu na udržanie bdelosti počas dlhých modlitieb​, približuje web coffeeaffection.com.

Treba povedať, že hoci historka vyššie je najfrekventovanejšou, tak neexistujú žiadne písomné podklady, ktoré by potvrdzovali dôveryhodnosť tohto príbehu.

Prvá zmienka o káve pochádza až z 15. storočia, keď ju začali používať sufistickí mnísi v Jemene. Mnísi kávu konzumovali s cieľom, aby boli bdelí počas modlitieb. Mimochodom, kávu v tom čase na arabskom polostrove často volali aj ako „arabské víno“. Táto prax sa následne rýchlo rozšírila do ďalších kútov sveta, hlavne do Egypta, Sýrie a Turecka.

Kávu Európania dlho označovali za „satanský nápoj“

Do Európy sa káva dostala prostredníctvom benátskych obchodníkov v 16. storočí, ktorí ju priviezli z Osmanskej ríše. Najskôr bola káva prijímaná s nedôverou, dokonca niektorí duchovní vo Vatikáne ju označovali za „satanský nápoj“. Až pápež Klement VIII., ktorý kávu najprv hanobil, ju v roku 1615 požehnal a tým jej otvoril cestu k širokému prijatiu po celej Európe​, približuje web Mental Floss.

Stále to káva ale nemala ustlané na vavrínoch, ako je tomu dnes. Holanďania boli prví, ktorí začali pestovať kávu mimo Arabského polostrova, konkrétne v Indonézii na ostrovoch Jáva a Sumatra. Francúzi následne zasadili kávu v Karibiku a Španieli a Portugalci preniesli kávu do Strednej a Južnej Ameriky, kde sa kávové plantáže stali základom tamojšieho poľnohospodárstva​.

Následne sa káva stala celosvetovým fenoménom, pričom vo viacerých regiónoch sveta, tvorí kostru ekonomiky. Napríklad krajiny ako Brazília, Kolumbia či Vietnam patria medzi najväčších producentov kávy, ktorá je zdrojom živobytia pre milióny ľudí.

Mimochodom, dovoľ nám, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, prečo by si mal kávu piť pravidelne a ako vplýva na tvoje telo.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.