stary pes_titulka
Jednohubky, Zvieratá

Môžu sa psy spotiť počas horúčav, aby sa ochladili? Takto funguje (ne)potenie u psov

Pravdepodobne sa ti to už stalo a nie jedenkrát. Spotil si sa. Keď sa človek spotí, tak je to vidno aj na jeho oblečení, ktoré je mokré. Ide o prirodzenú reakciu tela, ako sa schladiť, keď je prehriaté. Vedel si, že keď si dáš zmrzlinu, tak paradoxne, tvoje telo začne produkovať teplo, aby vyrovnalo vnútornú teplotu? Preto Briti, keď sa chcú schladiť, tak pijú horúci čaj. Telo začne následne produkovať pot, vďaka ktorému sa chladí.

Pravdepodobne si si už všimol, že psy sa nepotia a to ani v horúčavách. Aby sme boli presní, nepotia sa rovnako ako ľudia.

Psy sa od ľudí výrazne líšia v spôsobe, akým sa ochladzujú, keďže ich schopnosť potiť sa je obmedzená. Zatiaľ čo ty máš potné žľazy rozložené prakticky naprieč celým telom, tak psy ich majú iba na niekoľkých špecifických miestach. Nájdeš ich hlavne na labkách a v malej miere aj na nose.

Možno si teraz hovoríš, že keď vypotíš na slnku za krátky čas aj dva či tri deci tekutín, tak zo psa, ak má potné žľazy koncertované na tak malom priestore, by mali tekutiny doslova tiecť ako potokom. V skutočnosti ochladzovanie psov cez potné žľazy nie je tak efektívne ako u ľudí.

Ako sa ochladzujú psy, keď im je teplo

Hoci sa psy potia cez svoje labky, tak na ochladenie svojho tela používajú primárne iný mechanizmus, ktorý je účinnejší. Na reguláciu teploty využívajú hlavne dýchanie. Tento proces je podstatne dôležitejší ako samotné potenie, pretože psy nemajú dostatok potných žliaz na svojom tele, aby sa ochladzovali tak, ako to robíme my. Inými slovami, keď sa pes nadýchne a vydýchne, tak je to ekvivalent toho, ako sa potia ľudia.

Tento mechanizmus sa odborne volá „pančovanie“ a umožňuje prúdenie vzduchu cez ústa a nosové dutiny. Tento vzduch prechádza cez vlhké povrchy, ako sú jazyk, nosné dutiny a výstelka pľúc. Vlhkosť z týchto povrchov sa odparuje, čo vedie k ochladzovaniu. Okrem toho sa krvné cievy v blízkosti úst a uší zväčšujú, čo prispieva k chladivému účinku.

Keď pes vydýchne teplý vzduch, časť tepla z jeho tela sa uvoľní spolu s odparenou vodou. Tento mechanizmus je veľmi efektívny, pretože ochladzuje psa nielen na povrchu, ale aj v jeho vnútorných dýchacích cestách a pľúcach​.

Pozor, aby si zabránil prehriatiu psa

Treba ale doplniť, že tento mechanizmus ochladzovania si vyžaduje pomerne veľké úsilie zo strany psa, a preto je dôležité, aby mal prístup k čerstvej vode, ktorou môže nahradiť stratu tekutín. Počas horúcich dní sa odporúča, aby pes počas dňa vypil najmenej 50 ml vody na kilogram svojej váhy. Za normálnych okolností pes pije okolo 30 až 40 ml vody na kilogram.

Taktiež treba povedať, že hoci mechanizmus ochladzovania psa je vysoko účinný, tak najmä pri extrémnych teplotách alebo u psov s dýchacími problémami, tu existujú určité limity. Preto je dôležité, aby tvoj pes mal prístup k tienistým miestam a aby sa vyhýbal intenzívnej fyzickej aktivite počas najteplejších častí dňa​.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.