modre oci
Nezaradené

Nahliadnite do zákulisia práce tých najlepších vedcov

„Ak je preplnený stôl znakom preplnenej mysle, čím je potom prázdny stôl?“

Možno tým chcel Einstein len obrániť svoj zmysel pre neporiadok a nedostatok organizácie. Mnohé pozorovania ľudskej psychiky ukazujú, že to v akom prostredí pracujeme, o nás vypovedá viac ako si myslíme.

Štúdia vedcov z Univerzity v Minnesote z roku 2013 zistila, že tí neporiadni majú väčší sklon ku kreatívnemu mysleniu. Neusporiadané prostredie podnecuje k lámaniu tradícií, pravidiel a rozvíja nápaditosť. Samozrejme, na presnejšie výsledky a konečné tvrdenia by sme potrebovali viac výskumov a dôkazov. Chaos na stole ešte úplne neznamená, že ste génius. No v akom prostredí pracovali tí skutoční géniovia?

Pracovný stôl Alberta Einsteina

einstein-diedimg: LIFE Magazine / Ralph Morse

Fotografia pre LIFE magazín od Ralpha Morsa zobrazuje Einsteinov stôl, nedotknutý a presne v takom stave ako ho zanechal v deň, keď zomrel.

Nikola Tesla a jeho zväčšujúci vysielač v roku 1899

telsa-picsimg: wikimedia.org

Vežu Wardenclyff postavil Tesla v New Yorku. Fotografia pochádza z roku 1899 a jej autorom je Dickenson V. Alley. Vznikla ako súčasť propagačného materiálu, odfotená s dvojitou expozíciou. Na prvýkrát sa odfotili masívne blesky a na druhýkrát Tesla pri vypnutom stroji. V skutočnosti by tam len tak pokojne s bleskami nad hlavou nesedel.

Jane Goodall v Tanzánii

goodallimg: The Jane Goodall Institute

Na fotografii je primatologička Jane, ktorá vedela, že ak chce porozumieť primátom, musí ísť do terénu. Pred viac ako 50. rokmi opustila domov a odišla študovať šimpanzov do Východnej Afriky. Nebolo to však také ľahké. V Národnom parku Gombe Stream, kde pozorovala primátov, zo začiatku spala v stane do ktorého sa dostávali pavúky, škorpióny a hady.

Vedci z NASA pri tabuli výpočtov v roku 1961

nasa-scientistsimg: LIFE Magazine / J. R. Eyerman

Takto museli pracovať ešte pred érou počítačov. Fotografia opäť pre LIFE magazín od J. R. Eyermana. Scéna vyzerá veľmi vedecky a presvedčivo, no v skutočnosti tam žiadne výpočty nie sú. Keďže v tej dobe fungovalo vesmírne súperenie medzi USA a Sovietskym zväzom, nič podstatné by v časopise publikovať nemohli. Ich práca však reálne vyzerala takto. Len s inými číslami.

Stôl Stephena Hawkinga na Univerzite v Cambridge v roku 2012

hawking-deskimg: The Science Museum / Sarah Lee

Fotka zobrazuje britského teoretického fyzika za jeho známym stolom. Nezobrazuje však jeho zvyčajné usporiadanie vecí. Rôzne drobnosti z jeho pracovne boli pridané do popredia, aby vytvorili dojem vedcovej zaneprázdnenej mysle.

Mae C. Jemison na palube kozmickej lode, obiehajúcej Zem

jemison-maeimg: NASA

Bývalá astronautka Mae Jemison sa stala prvou afroamerickou ženou, cestujúcou do vesmíru v roku 1992. Pridala sa k ďalším piatim astronautom na dobu ôsmich dní. V súčasnosti je prezidentkou a zakladateľkou dvoch technologických spoločností.

Pracovisko vedca Fullera

buckminster-fullerimg: Black Mountain College Museum / Hazel Larson Archer

Americký architekt, systémový teoretik a vynálezca Buckminster Fuller sa zapísal do histórie chémie s molekulami atómov uhlíka, známymi ako fullerény. V skutočnosti ich pozoroval už o 30 rokov skôr nemecký inžinier. Fuller však na ne získal patent a pokračoval v ich preslávení.

Marie Curie vo svojom laboratóriu

171212370img: gettyimages.com

Známa chemička vo svojom neuveriteľne čistom laboratóriu v Paríži. Ešte v tomto čase ani len netušila, že sa stane prvou ženou, ktorá získa Nobelovu cenu. V jednej z jej biografií je opísaná ako tichá, vážna a skromná. To všetko môžete vidieť aj v prostredí, v ktorom pracovala.

Vedkyňa Margaret Hamiltonová v roku 1969

Margaret-Hamiltonimg: NASA

Len 29 ročná vedkyňa z NASA sa stala zodpovednou za letecký palubný softvér počítačov Apollo 11. Operačný systém, pri ktorom stojí na fotografii, zostavili spolu s kolegom a dopomohli tak úspešnému pristátiu na Mesiaci.

Thomas Edison, diktujúci inštrukcie v roku 1929

2663060img: gettyimages.com

Edison bol známy tým, že si často rád zdriemol na rôznych kusoch nábytku vo svojom laboratóriu. Aj napriek tomu je držiteľom viac ako 1000 patentov a viedol 30 rôznych spoločností.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.