28. Januára 1986
Krátko po štarte explodoval americký raketoplán Challenger, zahynuli Francis Scobee, Michael Smith, Judith Resniková, Ronald McNair, Ellison Onizuka, Gregory Jarvisd a Christa McAuliffeová. Haváriu spôsobila závada na tesnení pomocného motoru.
2. Apríla 1994
V kozmickom stredisku v Si-Čchangu v Číne explodovala meteorologická družica. Zomrelo 23 ľudí.
14. Februára 1996
Nosná raketa Dlhý pochod-3B, ktorá mala vyniesť na obežnú dráhu družicu Intelsat, sa 20 sekúnd po štarte z kozmodrómu Si-Čchang v juhozápadnej Číne zrútila a explodovala. Vzniknuté jedovaté plyny zahubili najmenej štyroch ľudí.
1. Februára 2003
Šestnásť dní trvajúca misia amerického raketoplánu Columbia skončila tragédiou, pri ktorej zahynulo všetkých sedem astronautov. Bolo to šesť Američanov (Rick Husband, William Cameron McCool, Michael Philip Anderson, Kalpana Chawlaová, David McDowell Brown, Laurel Clarková) a prvý Izraelec vo vesmíre (Ilan Ramon). Nehodu spôsobila pena, ktorá pri štarte odpadla z nádrže na pohonné hmoty a v krídle spôsobila trhlinu. Pri návrate z obežnej dráhy sa touto trhlinou pri pristávacom manévri sa do raketoplánu dostala horúca plazma a raketoplán sa v plameňoch roztrhal.
22. Augusta 2003
21 mŕtvych a najmenej 20 zranených bolo potvrdených po explózii brazílskej nosnej rakety VLS-3 na raketovej základni Alcantara.
Na slovenskom znení spolupracovali:
Text: Jozef Kotrý
Námet: Martin Janda
Zdroj: 21. Století
Zdroj multimediálnych súborov: Docs.Google.com and Wikipedia.org
Preklad: Tomáš Záhradskovský
Slovenské znenie vyrobilo Vedeli ste, že… v roku 2014.