modre oci
Nezaradené

Najhoršie vesmírne katastrofy

28. Januára 1986

Krátko po štarte explodoval americký raketoplán Challenger, zahynuli Francis Scobee, Michael Smith, Judith Resniková, Ronald McNair, Ellison Onizuka, Gregory Jarvisd a Christa McAuliffeová. Haváriu spôsobila závada na tesnení pomocného motoru.

DF-SC-84-01865

2. Apríla 1994

V kozmickom stredisku v Si-Čchangu v Číne explodovala meteorologická družica. Zomrelo 23 ľudí.

metop

 

14. Februára 1996

Nosná raketa Dlhý pochod-3B, ktorá mala vyniesť na obežnú dráhu družicu Intelsat, sa 20 sekúnd po štarte z kozmodrómu Si-Čchang v juhozápadnej Číne zrútila a explodovala. Vzniknuté jedovaté plyny zahubili najmenej štyroch ľudí.

EnnAA

1. Februára 2003

Šestnásť dní trvajúca misia amerického raketoplánu Columbia skončila tragédiou, pri ktorej zahynulo všetkých sedem astronautov. Bolo to šesť Američanov (Rick Husband, William Cameron McCool, Michael Philip Anderson, Kalpana Chawlaová, David McDowell Brown, Laurel Clarková) a prvý Izraelec vo vesmíre (Ilan Ramon). Nehodu spôsobila pena, ktorá pri štarte odpadla z nádrže na pohonné hmoty a v krídle spôsobila trhlinu. Pri návrate z obežnej dráhy sa touto trhlinou pri pristávacom manévri sa do raketoplánu dostala horúca plazma a raketoplán sa v plameňoch roztrhal.

raketoplan

 

22. Augusta 2003

21 mŕtvych a najmenej 20 zranených bolo potvrdených po explózii brazílskej nosnej rakety VLS-3 na raketovej základni Alcantara.

Explosao_CLA_VLS3_3

Na slovenskom znení spolupracovali:

Text: Jozef Kotrý

Námet: Martin Janda

Zdroj: 21. Století

Zdroj multimediálnych súborov: Docs.Google.com and Wikipedia.org

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Slovenské znenie vyrobilo Vedeli ste, že… v roku 2014.

 

Stránky: 1 2

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť