fosilie
História, Veda a technika

Život je tu zdá sa omnoho dlhšie než sme si mysleli: Našli sa fosílie staré 3,7 miliardy rokov!

Môžu poprieť teórie o tom že život na Zemi sa vyskytuje posledných 220 miliónov rokov. Najstaršie fosílie objavené v Grónsku sa datujú približne 3,7 miliardy rokov dozadu a obsahujú dôkazy o stromatolitoch – vrstvách sedimentov ktoré držia pokope vďaka pôsobeniu od vody závislých kolónii baktérii.

Pred týmto objavom boli najstaršie fosílie datované 3,48 miliardy rokov dozadu a pochádzali z Pilbary v Západnej Austrálii.

„Pravý význam stromatolitov nie je len to, že nám poskytujú zrejmý dôkaz o existencii života viditeľného voľným okom, ale aj o tom, že je to komplexný ekosystém,“ vyjadril sa vedúci výskumu Allen Nutman z University of Wollongong v Austrálii. „Takýto objav ďalej indikuje, aká ohromná diverzita života tu panovala už pár stoviek miliónov rokov po vzniku Zeme a poukazuje na obrovskú starobylosť genetického kódu života.“

Vzorky, ktoré boli odobraté z miesta nálezu sú len malé kužele sedimentovaných fosílii vysoké 1 až 4 centimetre. Vedci v Austrálii ich študujú a hovoria, že ich štruktúra vyzerá presne ako u iných prastarých ale aj moderných stromatolitov.

Potvrdenie, že fosílie sú 3,7 miliardy rokov staré, dosť znepríjemnilo životy odporcom teórie evolúcie, ktorí tvrdili, že nie je možné aby sa vyvinuli tak komplexné organizmy za taký krátky čas.

Tím vedcov sa plánuje vrátiť do oblasti nálezu, aby sa pokúsili nájsť viacero znakov života v horninách obklopujúcich fosílie. Niektorí členovia vedeckej obce tvrdia, že prípad by bol omnoho silnejší, keby našli pozostatky organickej hmoty ktorá spolunažívala s bakteriálnymi stromatolitmi, inak tento objav pokladajú len za „ducha bývalej formy života“.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.