https://pixabay.com/photos/bottles-plastic-bottle-bottle-60475/
Jednohubky

Nechávaš plastové fľaše s vodou v rozpálenom aute a potom túto vodu piješ? Ani nevieš, čomu sa vystavuješ!

Leto je obdobím, kedy sa mnohí z nás snažia udržať hydratovaní, a preto nosíme po ruke najčastejšie plastovú fľašu s balenou vodou. Častokrát ich nosíme ale aj v aute.

Nie je žiadnym tajomstvom, že plast pre náš organizmus nie je to pravé ružové. V posledných rokoch sa zvýšil záujem o vplyv plastov na zdravie ľudí, najmä o riziká spojené s pitím vody z plastových fliaš, ktoré boli vystavené vysokým teplotám, napríklad v rozhorúčenom aute, približuje web who.int. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že voda vo fľaši je neškodná, odborníci varujú pred možnými zdravotnými rizikami. Existujú štúdie a výskumy, ktoré poukazujú na to, že vysoké teploty môžu spôsobiť uvoľňovanie škodlivých chemikálií z plastu do vody, čo môže mať vážne dôsledky pre tvoje zdravie.

Z plastu sa môžu uvoľňovať škodlivé látky

Jedným z hlavných problémov je uvoľňovanie chemikálií, ako je bisfenol A, skrátene BPA a ftaláty. Bisfenol A je chemická látka, ktorá sa často používa pri výrobe plastových fliaš a obalov na potraviny. Je známe, že BPA sa môže uvoľňovať do tekutín, najmä pri vyšších teplotách. BPA je známy svojou schopnosťou napodobňovať estrogén, čo môže viesť až k hormonálnym poruchám v tele. Táto chemikália je spájaná s rôznymi zdravotnými problémami, vrátane reprodukčných porúch, kardiovaskulárnych ochorení a dokonca aj s rozvojom rakoviny prsníka​

Ftaláty, ďalšia skupina chemikálií nachádzajúca sa v plastoch, sú spojené s reprodukčnými poruchami a môžu mať negatívny vplyv na vývoj detí.

Teplota v aute sa môže v lete vyšplhať až na 60 °C!

Pri vystavení plastových fliaš vysokým teplotám, napríklad keď sú ponechané v rozhorúčenom aute, sa zvyšuje riziko uvoľnenia týchto chemikálií do vody. Teploty v aute môžu v letných mesiacoch ľahko dosiahnuť viac ako 60 °C, čo je oveľa viac než odporúčané podmienky skladovania pre väčšinu plastových obalov. Táto kombinácia tepla a plastu tiež vytvára ideálne podmienky pre migráciu chemikálií do vody.

Tienidlo na aute.jpg

Zdroj: Vedelisteze.sk

Dioxíny sú ďalšia skupina toxických látok, ktoré sú často spomínané v súvislosti s plastami a rakovinou. Hoci dioxíny vznikajú predovšetkým pri spaľovaní plastov, existujú obavy, že podobné toxické látky sa môžu uvoľňovať aj pri dlhodobom vystavení plastov vysokým teplotám. Rakovina prsníka je často spájaná s chemickými látkami, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu v tele a preto je dôležité vyhýbať sa zbytočnému vystaveniu sa potenciálne škodlivým látkam.

Radšej si zvoľ vodu v skle či v nerezovej nádobe

Z hľadiska prevencie sa preto odporúča vyhýbať sa ponechávaniu plastových fliaš s vodou alebo minerálky v rozhorúčených autách alebo na priamom slnku. Namiesto toho je vhodné uchovávať nápoje v sklenených alebo nerezových fľašiach, ktoré neobsahujú škodlivé chemikálie a nepredstavujú riziko uvoľňovania toxínov pri vysokých teplotách.

Zároveň je dôležité dodržiavať odporúčané podmienky skladovania uvedené na obale plastových fliaš a vyhýbať sa ich opätovnému používaniu, najmä ak sú určené na jednorazové použitie. Týmto spôsobom sa dá minimalizovať riziko vystavenia sa škodlivým látkam, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie.

Hoci sa zdá pohodlné nechávať fľašu s vodou v aute, dôsledky takéhoto správania môžu byť oveľa vážnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Preto venuj pozornosť týmto rizikám a chráň svoje zdravie dodržiavaním jednoduchých preventívnych opatrení.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.