obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Nový mozgový implantát má potenciál obnoviť ochrnuté končatiny

Výskumníkom bolo práve schválených 16 miliónov amerických dolárov na financovanie vývoja mozgových implantátov, ktoré by jedného dňa mohli pomôcť oživiť ochrnuté končatiny.

„Obojsmerné mozgovo-počítačové prepojenia“ zvládajú spracovať kľúčové väzby medzi mozgom a miechou premostením sa cez prerušené miesta, ktoré vznikli v dôsledku zranenia alebo mŕtvice. Po poškodení miechy totiž všetky nervy nad zranením pracujú tak ako majú, avšak nervy miechy pod zranením už nie sú schopné posielať informácie medzi mozgom a časťami tela tak ako pred tým. Miniatúrne implantáty by mali byť navrhnuté so schopnosťou spozorovať kedy mozog vysiela nejaký podnet a potom ho preniesť do príslušnej časti tela.

„Keď Christopher Reeve v dôsledku pádu z koňa utrpel poranenie miechy, jeho mozgové obvody boli stále neporušené a schopné vytvoriť podnet pohybu. Ale nanešťastie zranenie zabránilo sprostredkovaniu podnetu do miechy,“ povedal Rajesh Rao, riaditeľ Centre for Sensorimotor Neural Engineering (CSNE) na University of Washington.

Cieľom implantátov je premostiť sa cez stratené spoje dekódovaním mozgových signálov a podnietením príslušných častí miechy, aby sa človek dokázal znova pohnúť.

Nová dávka financovania pochádza z americkej Národnej vedeckej nadácie a bude rozdelená na obdobie štyroch rokov. Tím z CSNE tvrdí, že v najbližších piatich rokoch chce koncept použitím schválených zariadení zrealizovať na ľuďoch. Systém by mohol pomáhať nervovému systému opraviť sa a znovu sám seba prepojiť.

Rao hovorí, že je veľká potreba, hlavne u starnúcej populácie v produktívnom veku, aby sa vyvinula ďalšia generácia zdravotníckych zariadení, ktoré by mohli pomôcť ľuďom s neurologickými poruchami ako napríklad mŕtvica alebo poranenie miechy.

Elektrické mozgové implantáty sa stávajú čím ďalej, tým viac bežnými pri liečbe ochorení ako je napríklad Parkinsonova choroba. Neustále bombardovanie impulzmi, dokonca aj keď človek odpočíva, môže viesť k neželaným vedľajším účinkom a samozrejme k veľmi rýchlemu vyčerpaniu batérie. Vedci z CSNE pracujú na implantátoch s uzavretým regulačným obvodom, ktorý použije cielené elektrické stimulácie iba vtedy, keď bude treba.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.