obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Objavy našej generácie? – Fotografie a fenomén selfie

Stretávame sa s nimi dennodenne. Na sociálnych sieťach, na bilboardoch v blízkosti ciest či priamo v našich vlastných fotoaparátoch. Fotografie sa stali bežnou súčasťou našich životov. Ich popularita však naplno prepukla až niekedy v 90. rokoch. Ako to teda bolo s fotografiami v minulosti? 

 

 

 

Vytvorenie prvej fotografie sa datuje až do roku 1826. Túto snímku zachytil Joseph Niépce, ktorý pochádzal z Francúzka. Hoci jednoduché optické sústavy boli vytvorené už skôr,  nedokázali zachytiť obraz na dlhšiu dobu. Niépecovi sa to však podarilo použitím kovovej platničky, ktorá bola potiahnutá vrstvou živice a oleja. Vytvorenie tejto fotografie trvalo 8 hodín a výsledný obraz bol veľmi nedokonalý.

Joseph_Niepce_First_Pictureimg: Niépceho fotografia via wikipedia.org

Kvalita fotografii začala rýchlo rásť a v roku 1837 Luis Daguerre zachytil prvú viac-menej ostrú fotografiu, ktorá bola na medenej tabličke pokrytej vrstvou soli. Ani tento spôsob si však nezískal veľkú popularitu a nevýhodou bola stále dlhá doba na vytvorenie snímky.

Daguerreotype_Daguerre_Atelier_1837img: Daguerreova fotografia via wikipedia.org

Prelom prišiel až v roku 1907, kedy firma Kodak predstavila prvý fotografický film. Okrem fotografického sveta zasiahol tento vynález aj ten filmový a ovládol celé 20. storočie. Tento film nahradil nitrocelulózové médium, ktoré bolo používané od roku 1889. Bolo totiž príliš nebezpečné kvôli svojej horľavosti. Všetky fotografie do tohto obdobia boli čiernobiele, poprípade s odtieňmi papiera, na ktorý boli vyvolané.

earlyphotographycoukimg: prvý film od Kodaku via earlyphotography.co.uk

Približne v tomto období boli predstavené aj prvé plne farebné fotografie. Zásluhu na tom mali bratia Lumierovci, ktorý stáli aj za vznikom prvých filmov. Vývoj sa teda pobral týmto smerom a Kodak v roku 1935 predstavil Kodachrome – prvý bežne dostupný film na farebné fotografie. V roku 1963 technológie zdokonalila firma Polaroid.

1plnefarebnaimg: prvá plne farebná fotografia via wikipedia.org

Tieto zdokonaľovania pokračovali až do prelomu 20./21. storočia, kedy sa na scéne objavili digitálne fotoaparáty. Tie vytlačili filmy do zabudnutia a zmenili pohľad ľudí na fotografiu. To, čo bolo kedysi výnimočné sa stalo každodennou súčasťou života človeka. Podiel na tom majú firmy Sony a Kodak. Dnes už môžeme nájsť fotoaparát v každom smartfóne a kvalita takto zhotovených snímok je často na vysokej úrovni.

petapixelcomimg: vývin až po digitálny fotoaparát spoločnost Kodak via petapixel.com

Práve v 2005 sa na scénu dostáva pojem selfie, čo je vlastne fotografia samého seba. Tento pojem bol rozšírený najprv medzi používateľmi siete MySpace a neskôr na sieti Facebook. Treba však podotknúť, že tento druh fotografie tu bol už skôr. Prvou teenagerkou, ktorá si zhotovila ,,selfie“ bola 13 ročná ruská kňažná Anastázia Nikolajevna, ktorá si spravila fotku pred zrkadlom pre svojho milého.

800px-Grand_Duchess_Anastasia_Nikolaevna_self_photographic_portraitimg: selfie Anastázie Nikolajevnej via wikipedia.org

V súčastnosti sú na svete nafotené státisíce selfie fotiek denne. V roku 2013 bolo toto slovo zaradené vďaka svojej používanosti aj do Oxfordského slovníka slov. Zlatým klincom sa stala selfie z Oscarov 2014, ktorá dostala na Tweeteri vyše 2 miliónov retweetov. Fenomén selfie má však aj svoje temné stránky. Okrem závislosti na fotení samého seba, vedci poukazujú aj na fakt, že ročne pri robení si selfie zomrie viac ľudí, ako na útok žralokom. A to už trochu stojí za zamyslenie…

2014telegraphcoukimg: selfie z Oscarov 2014 via telegraph.co.uk

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.