Obrovská časť oceánu je doslova zaplnená odpadom. Organizácia s názvom Ocean Cleanup pomocou vzdušného prieskumného skenu dokazuje, ako veľký problém tvorí plast v našich oceánoch.
Zakladateľ organizácie Boyan Slat na tlačovej konferencii v Kalifornii oznámil šokujúce prvotné zistenia ich práce. Len počas dvoch hodín zaznamenali až 1000 veľkých kusov plastových úlomkov. V rámci expedície využívajú lietadlo, viacerých skúsených pozorovateľov a technológiu LIDAR. Už počiatočnými nálezmi potvrdili svoje predpoklady o veľkom množstve plastového odpadu pozdĺž takzvanej tichomorskej odpadkovej škvrny.
Výskumná asistentka Anna Schwarzová sedela v lietadle priamo pri dverách, podľa jej slov to bolo neuveriteľné. „Kam len oko dovidelo, všade plávali samé odpadky.“
Ďalší člen výskumného tímu Laurent Le Breton to prirovnal k oblohe posiatej hviezdami. Z diaľky je táto časť oceánu doslova posiata odpadom. So zbieraním dát novou technológiou začal Ocean Cleanup už v auguste 2015 v oblasti medzi Kaliforniou a Havajom. Následne započali lety nad ďalšími miestami Pacifiku. Ide o prvý vzdušný výskum zameraný na škodlivý odpad oceánov.
Takzvaná tichomorská odpadková škvrna je vírom plastového odpadu v Tichom oceáne
Táto odpadková škvrna je masívnym vírom rôznych plastových vecí a trosiek, prišom sa rozlieha na ploche väčšej ako Texas. Nachádza sa približne v oblasti medzi San Franciscom, Havajom a Kaliforniou.
Plávajúci odpad zahŕňa rôzne malé čiastočky, ale aj plastové fľaše, vidličky, lyžičky či tašky. V neslávnom víre plávajú aj mnohé oveľa väčšie kusy dosahujúce cez jeden meter a aj vyradené rybárske siete.