Globálne otepľovanie je jedným z problémov 21. storočia. No videli sme tento jav už na vlastné oči? Teoretické poznatky ponúkajú mnohé desivé scenáre či predpovede do budúcnosti a pravda je taká, že niektoré z nich sú už skutočnosťou.
Znepokojujúcou je nedávna správa od austrálskych vedcov, ktorá oznámila doslovné zmiznutie piatich ostrovov z početných Šalamúnových ostrovov v Tichom oceáne. Ten ich doslova zhltol práve kvôli klimatických zmenám, ktoré spôsobujú zdvíhanie hladiny morí a oceánov.
Vedci z Univerzity v Queenslande tvrdia, že zatopenie týchto ostrovov má na svedomí zmena klimatických podmienok. Ďalším šiestim predpovedajú rovnakú budúcnosť. Už teraz zvýšená hladina narúša pobrežia ostrovov čoraz viac a na jednom z nich dokonca zničila 10 pobrežných domov.
„Pozdĺž severných Šalamúnových ostrovov v posledných desaťročiach už 11 z nich zmizlo úplne, alebo zažívajú rozsiahle erózie,“ povedal člen tímu vedcov, ktorí sa danou problematikou zaoberajú.
Pokles brehov zničil viacero dedín existujúcich v týchto miestach už od roku 1935. Tímu sa podarilo analyzovať výšku hladiny vďaka leteckým a satelitným záberom spolu s historickými a miestnymi správami v rokoch 1947 až 2014. Výsledky priniesli zistenie, že v tejto oblasti sa hladina oceánu zdvíha ešte trikrát vyššie ako je svetový priemer.
Zdvíhajúce sa prílivy a odlivy zatiaľ spôsobujú problémy v menších miestnych komunitách, no čoskoro sa tento fakt môže stať realitou aj v iných častiach sveta. Výskum tímu z Austrálie neponúka konkrétne riešenia, no s nadobudnutou technikou je možné neustále sledovať problematické pobrežia.
Udalosti na Šalamúnskych ostrovoch by mali byť výstrahou pre ostatných a najmä pre tých, ktorí žijú v pobrežných oblastiach. Sú taktiež akousi pripomienkou, že globálne otepľovanie sa našej planéty naozaj dotýka.