Možno aj ty si dáš v priebehu dňa niekoľko šálok kávy, aby si ťa „nakopli“, keď ti dochádza energie, alebo len preto, že ti jednoducho chutí. Nech máš dôvod hocijaký, máme pre teba skvelé správy, ak si jej pravidelný konzument. Mimochodom, vedel si, že káva je tretí najpopulárnejší nápoj na svete? Každoročne sa vypije približne 400-miliárd šálok kávy. Neodbáčajme ale ďaleko od témy.
Tím výskumníkov z University of Coimbra analyzoval 85 vedeckých prác, ktoré zahŕňali účastníkov z celej Európy, Ameriky, Austrálie a Ázie, pričom analyzoval vzťah kávy k úmrtnosti a zdravotným ukazovateľom.
Pravidelná konzumácia kávy predlžuje zdravý život
Štúdia hovorí, že pravidelná, mierna konzumácia kávy môže zohrávať dôležitú úlohu pri predĺžení zdravého života a znížení rizika chronických ochorení, ktoré súvisia so starnutím. Aby sme boli presní, tak pravidelná konzumácia kávy môže predĺžiť priemernú dĺžku zdravého života v priemere o 1,8 roka. To ale nie je všetko.
Okrem toho káva je spojená so znížením rizika kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny, respiračných chorôb, kognitívneho úpadku či slabosti.
Nejde len o kofeín
Dôležité je tiež povedať, že káva sa väčšinou spomína len v súvislosti s kofeínom. Tu treba prízvukovať, že ide ale len o jednu z mnohých zložiek, ktoré sú v prítomné v káve. Tá totiž obsahuje aj zmes viac ako 2 000 potenciálne bioaktívnych zlúčenín.
Vedci sa domnievajú, že káva môže zmierňovať genetickú nestabilitu a bunkové mutácie, ktoré sú spojené so starnutím. Treba ale povedať, že výskumníci (zatiaľ) neodhalili presný mechanizmus, ktorý ovplyvňuje, ako káva predlžuje priemernú dĺžku zdravého života.
„,..stále veľa nevieme o presných mechanizmoch, ktoré tieto zložky (pozn. biokatívne zložky, kofeín a ďalšie) zohrávajú.“, hovoria výskumníci.
Koľko kávy by si mal denne vypiť?
Možno sa teraz pýtaš, koľko šálok kávy je odporúčaných. Samozrejme, nemal by si sa kávou prelievať, ale konzumovať ju s mierou. Vo všeobecnosti sa odporúča 3–5 šálok kávy (pozn. do 400 mg kofeínu denne spolu) na dospelú osobu denne. Zatiaľ čo tehotné alebo dojčiace ženy, by nemali presiahnuť polovicu odporúčanej dávky.
Zároveň treba ale podotknúť, že hovoríme o zdravom človeku, ktorý nemá rôzne zdravotné problémy. V tomto prípade množstvo kávy, ktorú by si mal konzumovať, by si mal konzultovať s doktorom.
Mnoho tradičných klinických odporúčaní pre starších ľudí odporúčalo znížiť spotrebu kávy alebo sa jej dokonca úplne vyhnúť. Výskumníci preto hovoria, že tradičné odporúčania na zníženie alebo vyhýbanie sa káve pre starších ľudí by mali byť prehodnotené vzhľadom na nové dôkazy o jej prínosoch pre zdravé starnutie.
„Vieme, že svetová populácia starne rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, a preto je čoraz dôležitejšie skúmať diétne zásahy, ktoré ľuďom umožnia nielen žiť dlhšie, ale aj zdravšie.“, uviedol Rodrigo Cunha z University of Coimbra.
Mimochodom, nedávny výskum kvantifikoval, koľko kávy je už priveľa. Podľa práce vedcov z University of South Australia je 6. šálka zlomovou, kedy už budeš pociťovať viac negatív ako pozitív z jej konzumácie.
Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali ďalším benefitom, ktoré sa spájajú s konzumáciou kávy.