spievajuci piesok
Zaujímavosti

Počuli ste už o fenoméne spievajúceho piesku? Viete o čo ide a ako znie?!

V odľahlých kútoch sveta, kde sa duny týčia do nebies a vetrom unášaný piesok sa stretáva s vlhkosťou, odohráva sa fascinujúci fenomén spievajúceho piesku. Táto prirodzená symfónia, známa aj pod názvami ako pískajúci piesok alebo spievajúca duna, je zázrakom, ktorý fascinuje každého, kto sa ocitne v jeho blízkosti.

Spievajúci piesok je nesmierne zaujímavý jav, ktorý sa vyskytuje na piesočnatých dunách, púšťach a plážach po celom svete. Ak sa pýtate, čo je tajomstvom tohto zázraku, odpoveď spočíva v kombinácii niekoľkých podmienok, ktoré musia byť splnené, informuje web Wikipedia.org.

Za ideálnych podmienok vzniká toho prírodné divadlo.

Tento prirodzený fenomén vytvára intenzívny zvuk, ktorý môže dosiahnuť až 105 decibelov a trvá niekoľko minút. Zvukový efekt je často podobný hlasnému nízkemu duneniu a vyskytuje sa približne v 35 rôznych púštnych lokalitách na celom svete. Spievajúce piesočné duny majú zvyčajne tvar polmesiaca, ktoré vytvárajú ideálne podmienky pre tento akustický jav.

Vznik zvuku je spojený s klesajúcim alebo lavínovým pohybom piesku na povrchu duny. Vietor, ktorý prechádza cez dunu, alebo niekto, kto kráča v blízkosti hrebeňa, spúšťajú tento zaujímavý zvukový efekt. Intenzita zvuku vytváraného spievajúcimi dunami je dostatočná na to, aby bol počuteľný na veľké vzdialenosti.

Prvou z kľúčových podmienok potrebných na vznik efektu spievajúceho piesku je tvar zŕn piesku. Musia byť okrúhle a mať priemer medzi 0,1 a 0,5 mm. Je to práve tvar týchto drobných čiastočiek, čo im umožňuje vytvárať zvukové vibrácie, keď sú v pohybe. No nie je to len tvar, ktorý hrá úlohu v tejto prírodnej symfónii.

Druhou nevyhnutnou podmienkou je obsah oxidu kremičitého v piesku. Táto zložka je neoddeliteľnou súčasťou pieskových dún a práve jej prítomnosť vytvára podmienky pre vznik hmatateľného akustického zážitku. Keď vietor prúdi cez zrná piesku obsahujúce oxid kremičitý, dochádza k jemnému vibrovaniu, ktoré pôsobí ako hudobný nástroj, ktorého tóny sa nesú do vzdialenosti.

Ďalšou dôležitou premennou je vlhkosť piesku. Presná miera vlhkosti je rozhodujúca pre to, aby sa piesok premenil na skutočný zvuk. Ak je vlhkosť príliš nízka, piesok sa stáva príliš suchým a nie je schopný vyprodukovať akýkoľvek zvuk. Naopak, ak je vlhkosť príliš vysoká, zrná sa zlepia a taktiež strácajú schopnosť vyjadriť svoj melodický potenciál. Takže optimálna rovnováha je kľúčom k fenoménu spievajúceho piesku. No dosť bolo teórie, nižšie si môžete vypočuť ako znie (pozn. redakcie: zvuk je najintenzívnejší od 7. sekundy).

Tento záhadný fenomén vzbudzuje zvedavosť vedcov aj nadšencov prírody z celého sveta. Napriek poznaniu niektorých z jeho podmienok, stále zostáva niečím záhadným a fascinujúcim. Preto, ak sa chystáte na dobrodružnú cestu do piesočnatých oblastí, nezabudnite sa zastaviť pri dunách a vychutnať si tento jedinečný zážitok.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.