modre oci
Nezaradené

Používate Chrome? 23 nástrojov o ktorých ste možno netušili

Chrome je najpoužívanejší prehliadač u nás aj v celom svete nie len pre svoj jednoduchý dizajn ale aj funkčnosť. A práve funkčnosť je vďaka čistému dizajnu často skrytá. Pozrite si návod na tipy ako z Chrome vyťažiť viac.

1. Presúvanie viacerých záložiek súčasne

presuvanie

Kto nepoužíva okno preplnené záložkami, nech prvý hodí kameňom. Väčšina vie o tom že sa pri ich upratovaní dajú záložky presúvať v rámci jedného okna, alebo medzi oknami, ale možno ste nevedeli že takto môžete presunúť viacero záložiek naraz. Stlačte CTRL a kliknutím označíte jednotlivé záložky, ktoré môžete naraz presunúť, napríklad ako nové okno.

2. Ľahšie hľadanie slov a fráz

vyhladavanie

Keď objavíte neznáme slovo alebo chcete zistiť o predmete viac, jednoducho ho môžete vyhľadať označením a presunutím do adresného riadku. Google ho rovno vyhľadá. A namiesto drag & drop, stačí na vyznačené slovo kliknúť pravým a vybrať “Pomocou služby Google vyhľadať ..”.

3. Otvorenie omylom zavretých záložiek

Omylom ste zavreli okno so všetkými záložkami? Každému sa stane. Ale Chrome vám odpustí a uľahčí vám návrat k všetkým záložkám. Stačí otvoriť Chrome a stlačiť CTRL + SHIFT + T a otvoria sa všetky naposledy zavreté záložky. A môžete to stláčať opakovane a budú sa vám otvárať všetky predošle zavreté stránky podľa histórie.

4. Preskakovanie medzi záložkami klávesou

Pri práci s viacerými záložkami ste sa zrejme potrebovali rýchlo prepnúť na konkrétnu záložku. Hodí sa vám to pri prepisovaní údajov alebo pri používaní slovníka na inej záložke. Stačí stlačiť CTRL + číslo 1-9 a otvorí sa vám záložka podľa poradia. CTRL + Tab vás posunie doprava, ak by ste sa potrebovali dostať na desiatu záložku.

5. Automatické otvorenie stránok po spustení

startup

Ak pri používaní Chrome navštevujete vždy pri prihlásení tie isté stránky (správy, email a Facebook), môžete si nastaviť aby ich Chrome vždy otvoril pri spustení. Stačí v nastavení, v časti “Pri spustení” vybrať “Otvoriť konkrétnu stránku”, (alebo jednoducho do adresného riadka napísať chrome://settings/startup). Môžete si vybrať posledné stránky z histórie, alebo jedným tlačítkom vybrať všetky záložky, ktoré máte aktuálne otvorené.

6. Otvorenie vyhľadávania do novej záložky

Vyhľadávanie z adresného riadku je jednoduché a rýchle. Ak ale nechcete opustiť aktuálnu stránku a chcete vyhľadávanie otvoriť do novej záložky, stačí napísať vyhľadávaný výraz a stlačiť ALT + Enter, výsledky sa zobrazia v novom okne.

7. Prístup do prehliadača pre deti, pod vašou kontrolou

 

rodicia

Nenechali by ste deti čeliť nástrahám internetu voľne a bez dozoru. S Chrome môžete deťom vytvoriť druhý profil, ktorý dokážete kontrolovať a ovládať.

Najskôr vytvorte druhý profil, cez Nastavenia > Osoby > Pridať osobu, a zaškrtnite “Skontrolovať a zobraziť stránky, ktoré táto osoba navštívila v rámci účtu …”.

Rovno môžete na ďalšej stránke nastaviť, ktoré stránky môže dieťa prezerať, ktoré si prezeralo, alebo nastaviť “Bezpečné vyhľadávanie” v rámci vyhľadávanie cez Google.

8. Skryté stránky v Chrome

system

Keď sa už budete nudiť na internete, prelistovať môžete stránky priamo vo vašom prehliadači. Chrome obsahuje niekoľko desiatok interných stránok, začínajúcich “chrome://”. K niektorým sa naklikáte aj cez Nastavenia, ale niektoré sú určené pre developerov a dostupné len zadaním adresy.

Skúste napríklad:

chrome://system – informácie o systéme, vrátane použitej pamäte

chrome://thumbnails/ – vaše najnavštevovanejšie stránky s náhľadovými obrázkami

chrome://view-http-cache – zoznam stránok uložených v pamäti prehliadača

A tu si zobrazíte celý zoznam týchto adries:
chrome://chrome-urls

9. Náhľad akéhokoľvek multimediálneho súboru

Natrafili ste pri upratovaní počítača na obrázkový súbor a chcete si ho rýchlo pozrieť bez otvárania grafických programov? Pretiahnite súbor do Chrome okna a zobrazí sa vám zväčšený.

10. Pridanie udalosti do Google kalendára cez adresný riadok

calendar

Ak potrebujete rýchlo zapísať udalosť priamo z Chrome, tu je návod. Skopírujte tento text:

http://www.google.com/calendar/event?ctext=+%s+&action=TEMPLATE&pprop=HowCreated%3AQUICKADD

prejdite do Nastavení a časti Vyhľadávanie kliknite na Spravovať vyhľadávače (alebo prejdite rovno sem: chrome://settings/searchEngines), na spodu zoznamu do políčka “Pridať nový vyhľadávač” vpíšte “Google Calendar”, do “Kľúčové slovo” vpíšte “cal” (alebo akúkoľvek skratku ktorú budete používať a do URL vpíšte vyššie skopírovanú adresu a kliknite na Hotovo.

Teraz môžete pridať novú udalosť cez adresný riadok, vpíšte napríklad “cal 15.12. 09:00 stretnutie” a stlačte Enter (nedajte sa zmýliť, Chrome vám ponúkne “vyhľadávanie Google Calendar”, to je v poriadku) a budete presmerovaní do Google Kalendára, s predvyplneným dátumom a názvom udalosti – ak nechcete nič doplniť, stlačte znova enter a udalosť bude pridaná.

11. Rýchly zoom a hlavne návrat do pôvodnej hodnoty

zoom

Na to, že priblížiť stránku (zväčšiť a zmenšiť) sa dá podržaním CTRL a skrolovaním (alebo CTRL a plus alebo mínus) ste možno prišli aj omylom. Vrátiť sa späť môžete kliknutím na Lupu v pravej časti adresného riadku (alebo kliknutím na Obnoviť) a ešte jednoduchšie stlačením CTRL + 0.

12. Posúvanie stránky klávesnicou

Na otvorenej stránka sa posuniete nižšie rýchlo medzerníkom. Ak chcete naopak hore, tak SHIFT + medzerník.

13. Okamžité vymazanie histórie

vymazathistoriu

Rýchlo vymazať celú históriu navštívených stránok, stiahnutých súborov, uložených obrázkov, hesiel a cookies, môžete cez okno Nastavení. Rýchlo sa ku nemu dostanete stlačením CTRL + SHIFT + DELETE.

14. Dinosauria hra

dinosaurus2Vedeli ste že je v Chrome zabudovaná dinosauria hra? Keď ste bez internetu a zobrazí sa vám “Žiadne internetové pripojenie”, stlačte medzerník a zahrajte sa s dinosaurom skáčucím cez prekážky.

15. Skratky rovno na ploche

linkaplocha

Jednoduchý odkaz na svoju obľúbenú stránku si môžete vložiť priamo na plochu. Podobne ako medzi obľúbené záložky, stačí pretiahnuť odkaz zo stránky na plochu.

Druhá možnosť je vybrať vpravo hore voľby (tri bodky), Ďalšie nástroje a Pridať na plochu.

16. Salto stránky na mobile

Tak toto nikdy potrebovať nebudete. Ale na skrátenie dlhej chvíle je tento easter egg akurát. Otvorte Chrome na mobile s Android (funguje iba na Androide), prepnite sa na zobrazenie záložiek a 5 krát posuňte záložku do hora. Na piaty krát urobia záložky salto.

17. Správca procesov

spravca1

Ak chcete zistiť koľko vám ktorá stránka uberá pamäte alebo spomaľuje počítač, tak ako Windows má správcu procesov, rovnaký má aj samotný Chrome. Stačí stlačiť SHIFT + ESC.

18. Rýchli preklad

Podobne ako môžete označením textu rýchlo hľadať, môžete text aj prekladať. Treba si nainštalovať rozšírenie Prekladač Google, ktorý vám to umožní na jedno kliknutie.

19. Znudení? Ale úplne znudení?

Chrome na mobile vpravo hore počíta otvorené záložky. Keď ich otvoríte 100 záložiek, prestane sa mu chcieť ich rátať a vysmeje sa vám na to. Skúste.

20. Zdieľanie záložky a prenos do televízora alebo iného PC

Niekedy potrebujete ukázať stránku buď rodine pred TV, alebo komukoľvek cez internet. Vpravo hore vyberte menu a prenášať. Následne môžete stránku zobraziť na televízore (cez Chromecast), alebo komukoľvek cez komunikačný nástroj Google Hangouts.

21. Tlač cez internet alebo z iného PC

printers

Cez Chrome môžete tlačiť z domu na pracovný PC, alebo v rámci bytu z iného počítača. Chrome má funkciu Google Cloud Printing, do ktorej pripojíte Cloud Ready tlačiareň, alebo akúkoľvek ku ktorej máte prístup zo svojho počítača. Následne pri tlači z iných miest máte na výber všetky dostupné tlačiarne. Aby to fungovalo, musíte sa v oboch Chrome prihlásiť (vpravo hore).

https://www.google.com/cloudprint/learn/

22. Jednoduchšie objednávanie a vypĺňanie adresy

Nudí vás vypĺňať pri internetovej objednávke dookola to isté? Chrome viete naučiť svoju adresu aj číslo karty a vypĺňať ich bude za vás. V Nastavenia > Heslá a formuláre zaškrtnite “Povoliť funkciu Automatické dopĺňanie” a v časti Spravovať vyplňte vašu adresu a aktuálne karty. Alebo otvorte chrome://settings/autofill

23. Rýchle vyhľadávanie na mobile

Ako sme spomínali, v prehliadači sa dá rýchlo vyhľadávať označením a kliknutím. Na mobile podobne stačí slovo označiť a podržať na ňom dlhšie prst. Zospodu vyskočí vyhľadávanie v Chrome, ktoré si viete vytiahnuť nahor a rýchlo nájsť čo potrebujete.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.