obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Pozrite si rebríček 10 najbohatších ľudí posledných storočí, Gates sa nedostal ani do top 5

Magazín Forbes každoročne vydáva rebríček najbohatších ľudí na svete. V tomto článku sa však o tohtoročných boháčoch nedočítate. Namiesto toho vám prinášame prehľad desiatich najbohatších ľudí posledných storočí (rebríček berie do úvahy infláciu a nie sú v ňom zaradení tyrani či osoby z príliš vzdialenej histórie.)

10

Richard Mellon (1858-1933) – 103 miliárd dolárov

richest-people-in-history-mellonimg: Library of Congress

Bankár a priemyselník z Pittsburghu začal svoju kariéru v Mellon Bank, ktorú založil jeho otec. Banku neskôr riadil spolu so svojím bratom Andrewom. Mellon si svoj majetok budoval aj pomocou investícií do uhlia či hliníka.

9

Stephen Girard (1750-1831) – 105 miliárd dolárov

stephen-girardimg: Wikimedia Commons

Rodený Francúz, neskôr naturalizovaný Američan, sa k bohatstvu dostal založením vlastnej banky vo Philadelphii v roku 1812 (o približne 150 rokov neskôr sa jeho banka zlúčila s Mellonovou). Načasovanie nemohlo byť lepšie. Jeho banka držala USA nad vodou počas Britsko-americkej vojny v roku 1812. Keď Girard v roku 1831 umrel, bol najbohatším človekom v USA. Značná časť jeho majetku poputovala na charitu.

8

Bill Gates (1955-) – 144 miliárd dolárov

bill-gatesimg: Sean Gallup/Getty Images

Tohtoročná jednotka rebríčka Forbes je už niekoľko rokov známa aj vďaka svojmu obrovskému majetku. Zakladateľ Microsoftu so 144 miliardami dolárov (údaj z roku 1999) sa však nedostal ani do top 5 v tomto rebríčku.

7

John Jacob Astor (1763-1848) – 168 miliárd dolárov

john-jacob-astorimg: Wikimedia Commons

Rodený Nemec pracoval v hudobnom priemysle ešte predtým, než pricestoval do New Yorku. Tam sa živil ako mäsiar. Astor sa postupne dostal do obchodu s kožušinou, ktorý mu vyniesol mnoho peňazí. Keď po roku 1800 začal kožušinový trh upadať, Astor prešiel na obchodovanie s ópiom a investoval aj do realít na Manhattane.

6

Andrew Mellon (1855-1937) – 189 miliárd dolárov

andrew-mellonimg: Wikimedia Commons

Rovnako ako jeho mladší brat Richard (číslo 10 v tomto rebríčku), aj Andrew prišiel k bohatstvu vďaka rodinnej banke. Okrem toho sa angažoval aj v obchode s ropou, oceľou či uhlím.

5

Henry Ford (1863-1947) – 200 miliárd dolárov

henry-fordimg: AFP/Getty Images

Ford síce automobil nevynašiel, zato ho urobil praktickým a dostupným pre priemerných ľudí. Taktiež nevymyslel montážnu linku, no využil ju na masovú produkciu. Aj vďaka tomu spravil USA najbohatšou krajinou sveta.

4

Cornelius Vanderbilt (1794-1877) – 202 miliárd dolárov

cornelius-vanderbiltimg: Wikimedia Commons

Rodený Newyorčan zbohatol najprv vďaka obchodu s parníkmi. Neskôr sa pustil do biznisu, ktorý mu vyniesol 4. miesto v tomto rebríčku – železnice. Bohužial, Vanderbilt nebol takým filantropom ako ostatní v tomto rebríčku a 95 percent svojho majetku zanechal jednému zo svojich 13 synov a jeho potomkom.

3

Jakob Fugger (1459-1525) – 227 miliárd dolárov

jakob-fuggerimg: Wikimedia Commons

„Najstarší“ člen tohto rebríčka je výnimočný aj tým, že bohatstvo nadobudol pred priemyselnou revolúciou, pričom nebol hlavou žiadneho štátu, ale biznismenom. Narodil sa na území dnešného Nemecka do bohatej rodiny, ktorá obchodovala s textilom. Fugger svoj majetok znásobil aj vďaka baníctvu takmer po celej Európe a Ázii.

2

Andrew Carnegie (1835-1919) – 337 miliárd dolárov

andrew-carnegieimg: Wikimedia Commons

Carnegie sa narodil do chudobnej rodiny v Škótsku. Neskôr emigroval do USA, kde nadobudol bohatstvo v prosperujúcom oceliarstve. Aj keď sa vďaka svojmu majetku dostal na druhé miesto rebríčka, Carnegieho preslávila filantropia. Približne 90 percent svojho majetku rozdal charite. Vo svojom známom článku z roku 1889 napísal: „Ten, kto zomrie takto bohatý, zomrie potupený.“

1

John D. Rockefeller (1839-1937) – 367 miliárd dolárov

richest-people-in-history-rockefellerimg: AFP/Getty Images

Obchod s ropou je najvýnosnejším biznisom na svete. Keď však okolo roku 1860 začal Rockefeller budovať svoje prvé rafinérie, ešte tomu tak nebolo. K veľkému ropnému „boomu“ prišlo krátko na to a Rockefeller bol v správny čas na správnom mieste – počas svojho vrcholu kontroloval 90 percent ropy v USA. Štát sa pokúšal jeho monopol zničiť, no vtedy už bol Rockefeller „zahojený“ a užíval si penziu. Neskôr rozdal značnú časť majetku, ktorý sa považuje za najväčší v histórii.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.