Zaujímalo vás niekedy, prečo sa po prechádzke v prírode cítite akosi zdravšie a oddýchnutejšie? Napriek tomu, že ste prešli aj niekoľko kilometrov je vaša hlava prázdna a vy ste chytili druhý dych… Je to len preto, že trávite čas mimo práce a bežného denného stereotypu alebo je v tom niečo viac?
Vedci skúmali tento efekt na človeka viac ako 20 rokov. Prečo príroda ovplyvňuje náš psychický stav? Japonskí vedci šli kvôli tomuto výskumu na ostrov Yakushima, ktorý je vzácny jeho biodiverzitou. Upokojenie v prírode nazvali „lesné kúpanie“.
Výskum identifikoval tri hlavné faktory, ktoré môžu za to, že sa po prechádzke v prírode cítime zdravšie. Radia medzi ne užitočné baktérie, pochádzajúce z rastlinných silíc a záporne nabité ióny, ktoré v prírode vdychujeme. Záporne nabité kyslíkové ióny (anióny) pôsobia preukázateľne priaznivo na naše zdravie, na psychiku a imunitný systém. Relatívne vysoké množstvo negatívnych iónov je práve v zalesnených oblastiach a v blízkosti vodných plôch.
Tento výskum zdravotných prínosoch rastlinných silíc je zatiaľ v plienkach. Ale jedna nedávna štúdia zistila, že phytoncide z kórejských borovíc zlepšil zdravie u ošípaných.
img: Alan Logan, Author provided
Z celého výskumu jasne vyplýva, že by každý z nás mal tráviť viac času v prírode. Aspoň krátkymi prechádzkami, bez mobilu a wifi pripojenia. Byť spojený len s prírodou, ktorá skutočne lieči.
img: Shutterstock/Stokkete