Do námorníctva sa prihlásil ako 19 ročný aby zarobil peniaze pre svoju rodinu. V tom čase však prebiehala segregácia a námorníci čiernej pleti nemohli slúžiť na bojových pozíciách ako ostatní, ale boli zamestnaní ako kuchári, upratovači a obsluha. Títo námorníci nemali dokonca ani výcvik so zbraňou a zaobchádzanie s ňou im bolo zakázané.
Pri útoku na Pearl Harbor Doris „Dorie“ Miller slúžil v práčovni. Ako náhle zasiahli loď prvé zásahy, musel sa rozhodnúť čo spraviť. Neváhal opustiť svoju pozíciu a pustiť sa do zachraňovania životov. Odniesol do bezpečia mnoho zranených námorníkov vrátane jeho vlastného kapitána. Týmto sa však jeho úloha neskončila.
Foto: ibiblio.org
V zápale boja uvidel na palube lode opustený protilietadlový guľomet a rozhodol sa porušiť armádne nariadenia aby pomohol brániť svoju krajinu. Hoci nemal žiadny výcvik, zostrelil šesť lietadiel až kým mu nedošla munícia. Sám povedal že to nebolo ťažké, jednoducho namieril a stáčal spúšť. Doris Miller sa stal prvým afroamerickým námorníkom vyznamenaným námorným krížom.
Foto: visitpearlharbor.org
V máji 1943 sa vrátil do námorníckeho života na záchrannej lodi Liscome Bay. Počas operácie Galvanic však 24. novembra túto loď zasiahlo a potopilo japonské torpédo. Z vyše 900 ľudí na palube sa zachránila iba tretina a bohužiaľ Doris Miller medzi nimi nebol. Tak sa skončil príbeh mladého hrdinu.
zdroj: upworthy.com