obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Radi prokrastinujú, filozofujú a vnímajú súvislosti. Pozrite si 11 spoločných znakov inteligentných ľudí

Aké sú spoločné znaky inteligentných ľudí? Takto znie otázka na portáli Quora.com, na ktorú svojou odpoveďou prispelo viac ako sto užívateľov. Niektorí z nich tvrdili, že tieto znaky odpozorovali od svojich inteligentných blízkych, iní len tipovali. Mnohí z nich však ponúkli také odpovede, z ktorými sa stotožňujú aj vedci. V tomto článku vám ponúkame 11 najčastejších odpovedí spolu s podporou vedeckých vysvetlení.

1

Sú vysoko prispôsobiví

V odpovediach sa sa často spomínalo, že inteligentní ľudia sa dokážu prispôsobiť takmer každej situácii. Nedávny psychologický výskum toto tvrdenie podporuje. Inteligencia je prepojená so schopnosťou prispôsobiť sa tak, aby sa človek čo najlepšie zžil so svojím okolím. Alebo, aby dokázal svoje okolie ovplyvniť.

2

Vedia, koľko toho nevedia

Inteligentní ľudia si uvedomujú svoje nedostatky. Podľa jednej odpovede sa takí jedinci neboja povedať „Neviem.“ Ak niečo nevedia, doučia sa to. Toto tvrdenie podporuje klasická štúdia Justina Krugera a Davida Dunninga. Podľa nej platí – čím ste menej inteligentní, tým viac preceňujete svoje kognitívne schopnosti.

3

Sú neskutočne zvedaví

einstein-big-idea-merlimg: pbs.org

Albert Einstein raz povedal: „Nemám nijaké zvláštne nadanie, som iba vášnivo zvedavý.“ Podľa výskumu z tohto roku existuje prepojenie medzi detskou inteligenciou a otvorenosťou k novým skúsenostiam (to zahŕňa aj intelektuálnu zvedavosť) v dospelosti.

4

Nie sú zaujatí

Inteligenti sa neboja nových myšlienok či možností. Podľa psychológov sú tí, ktorí hľadajú aj iné uhly pohľadu a fakty skúmajú uvážlivo, na IQ testoch úspešnejší. Na druhej strane sú inteligentní ľudia pri výbere nových myšlienok a perspektívy opatrní.

5

Majú radi samotu

Vo viacerých odpovediach sa objavil ďalší spoločný znak – sú to individualisti. To potvrdzuje aj nedávny výskum. Socializácia inteligentných ľudí až tak neuspokojuje.

6

Majú silnú sebakontrolu

bfb1img: beautyfit.com

Vedci objavili spojenie medzi sebakontrolou a inteligenciou. V štúdii z roku 2009 si subjekty mali vybrať medzi dvomi finančnými odmenami – menšou okamžitou odmenou a väčšou odmenou, ktorú však dostanú neskôr. Výsledky ukázali, že účastníci, ktorí si vybrali väčšiu, no neskoršiu odmenu, boli v inteligenčných testoch úspešnejší.

7

Sú zábavní

Aj s týmto vedci súhlasia. Podľa ďalšej štúdie mali ľudia, ktorí vytvorili zábavné texty ku kresleným vtipom, vysokú mieru verbálnej inteligencie. To platí aj pre množstvo profesionálnych komikov.

8

Sú empatickí

Niektorí psychológovia sa s týmto tvrdením stotožňujú. Inteligentní ľudia podľa nich vedia vycítiť potreby a pocity druhých, čo je jeden zo základov emocionálnej inteligencie. Inteligenti radi komunikujú s novými ľuďmi a dozvedajú sa o ich živote.

9

Dokážu spojiť zdanlivo nespojiteľné

Inteligentní ľudia vidia spojitosť aj tam, kde to iní nedokážu. Aká je spojitosť medzi sashimi a červeným melónom? Obe sa jedia surové a studené. Vytváranie takýchto spojitostí je znakom kreativity, ktorá je zase blízka inteligencii.

10

Veľa prokrastinujú

procrastinate-slider-e1428606308739img: theodysseyonline.com

Aj toto potvrdili niektorí vedci. Inteligentní ľudia radi odkladajú povinnosti. Dokonca aj tie, ktoré sami považujú za dôležité. Podľa psychológa Adama Granta je prokrastinácia kľúčom k inovácii, čo strategicky využíval aj Steve Jobs.

11

Rozjímajú nad „veľkými“ otázkami

Inteligentní ľudia radi premýšľajú nad vesmírom či nad zmyslom života. Aj preto im filozofovanie nad existenčnými otázkami spôsobuje časté pocity úzkosti a depresie.

img: Titulná foto – via pbs.org

 

.src

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.