rosenie okna
Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť, Lajfhek

Rosia sa ti okná? Prečo k tomu dochádza a ako môžeš roseniu okien predchádzať?

Pomaly už nie je domácnosti, v ktorej by aktuálne nešiel radiátor. Teplota prakticky naprieč celou našou krajinou prudko klesá k nulovým hodnotám a niekde dokonca k mínusovým.

Nedávno sme sa pozreli na zaujímavú tému, akou je, ako môžeš zistiť, či tesnenie v okne funguje správne alebo nie. Rovnako sme ti dali do pozornosti tip, ako môžeš za pár eur vyriešiť nefunkčné tesnenie.

Dnes sa pozrieme na ďalšiu tému, ktorou je rosenie okien a ako mu môžeš predchádzať.

Prečo sa okná v domácnosti rosia?

Možno si si to všimol aj u seba doma, že sa ti čiastočne zarosili okná. Tento jav je prítomný obzvlášť nad ránom, keď je vonku výrazne nižšia teplota ako cez deň. Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo sa to deje? Ide o bežný jav, ktorý vzniká, keď sa vlhkosť z prostredia kondenzuje na povrchu skla. Rosenie závisí od viacerých faktorov, ako je teplota vzduchu, vlhkosť v miestnosti a kvalita okien.

Rosenie nastáva, keď teplý vzduch plný vlhkosti prichádza do kontaktu s chladným povrchom, akým je napríklad okno, ktoré je v kontakte so studeným vonkajším vzduchom. Ak je teplota povrchu skla nižšia ako tzv. teplota rosného bodu, vodná para zo vzduchu vo vnútri miestnosti sa začne premieňať na kvapky vody na povrchu skla.

Ako zabrániš roseniu okien?

Pravidelné vetranie

Prvým a naj účinnejším trikom, ako môžeš zabrániť roseniu okien, je, že budeš rýchlo a intenzívne vetrať miestnosť po dobu 3–5 minút niekoľkokrát denne, čo pomôže vymeniť vlhký vzduch v miestnosti za suchší vonkajší vzduch. Tento trik funguje na princípe toho, že vetraním sa znižuje relatívna vlhkosť vzduchu, čím sa obmedzuje kondenzácia.

Správna cirkulácia vzduchu (neprekrývaj radiátor predmetmi)

Pravdepodobne aj ty máš v domácnosti závesy či záclony, prípadne nábytok v blízkosti radiátorov. Možno si to nevedel, ale medzi oknom a predmetmi, by malo byť dostatok voľného miesto, aby sa vzduch mohol voľne pohybovať. Vďaka tomu sa teplý vzduch od radiátorov rovnomerne rozloží a zníži chladné miesta na skle, čím predídeš roseniu.

Obmedz zdroje vlhkosti v domácnosti

Ďalším účinným trikom, ako sa môžeš zbaviť rosenia okien, je zbaviť sa zdrojov vlhkosti. Len pre zaujímavosť, aj my obohatíme vzduch približne o tri litre vody za deň. Neboj, nebudeme ťa vyhadzovať z bytu. Zdrojom vlhkosti môžu byť napríklad izbové rastliny, ktoré máš umiestnené na parapete okna. Jednoducho ich umiestni inde.

parapet rastlina na okne_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ďalej, ak varíš v kuchyni hlavne bez pokrývok na hrncoch, uvoľňuje sa vlhkosť, tak používaj digestor, alebo aspoň intezívne vetraj. Rovnako aj sušenie bielizne uvoľňuje vlhkosť, ktorá sa postupne rozptyľuje do celej miestnosti. Ak máš balkón, ktorý je zasklený, tak suš oblečenie tam alebo ho suš v chodbe či predsieni, kde nie sú okná.

Zvýš teplotu vykurovania

Ďalším riešením je zvýšenie teploty vykurovania. Už len zvýšenie teploty o 1 °C môže vyriešiť problémy s rosením. Vďaka zvýšeniu teploty udržíš viac vodných pár vo vzduchu a zvýši sa aj teplota rosného bodu.

termostaticka hlavica
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vytiahni vnútorné žalúzie

Možno by ťa to nenapadlo, ale aj také spustené žalúzie prispievajú k roseniu okien. Dôvodom je, že zabraňujú správnej cirkulácii vzduchu. Žalúzie si preto určite vytiahni (a to hlavne) počas noci.

zaluzie okno_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Použi pohlcovač vlhkosti

V nesplodenom rade môžeš použiť rôzne domáce pohlcovače vlhkosti, ktoré si vieš vyrobiť za pár centov. Napríklad obyčajné grilovacie uhlie daj do ponožky alebo plechovej dózy, do ktorej sprav diery. Potom pohlcovač ulož na miesto, kde máš problém s nadmernou vlhkosťou a nechaj ho pôsobiť. Nezabudni ho ale neskôr vymeniť. Tento trik funguje na základe toho, že má prirodzenú schopnosť absorbovať vlhkosť a pachy zo vzduchu. Rovnako ale môžeš použiť aj kuchynskú alebo hrubozrnná soľ, ktorú nasyp do starej ponožky alebo misky a daj ju na parapet.

ako zabranit roseniu okna trik s ponozkou a pohlcovacom vlhkosti
Zdroj: Vedelisteze.sk

Tiež môžeš použiť ryžu, kávovú usadeninu (pozn. vysušenú), silikagélové sáčky (pozn. aspoň tri až štyri ale zoskup na jedno miesto), a ďalšie pohlcovače.

Poznáš aj ty nejaké ďalšie domáce triky, ako sa zbaviť rosy na oknách? Daj nám ich vedieť nižšie alebo na sociálnych sieťach.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.