Matka, ktorá dojčí svojho 5-ročného syna, využíva materské mlieko ako liek.
Adele (32) a Matt (33) Allen z Brightonu nazývajú svoj štýl výchovy prirodzeným rodičovstvom. Ich deti Ulysses (5) a Ostara (1) sú stále dojčené, nikdy nenavštívili lekára a vyhýbajú sa tiež bežným školským zariadeniam.
Keď spisovateľka Adele otehotnela, tieto kontroverzné metódy výchovy detí považovali obaja rodičia za celkom prirodzené. Matka porodila obe deti bez lekárskej pomoci, pomáhal jej len manžel Matt. „Predstava pôrodu v nemocnici sa mi nepáčila z viacerých dôvodov. Rozhodli sa pre tzv. lotosový pôrod, čo znamená, že placenta a pupočná šnúra neboli chirurgicky odstránené.“ Namiesto toho matka prikladala k placente studené vrecká, posypané ružovými lupienkami a soľou, aby zamaskovala ich pach a čakala, kým odpadne prirodzene. Takýmto zábalom ju udržovala čistú a po odpadnutí sa vytvoril dokonalý pupok. V oboch prípadoch to trvalo približne 6 dní.
„Podľa mojich znalostí, je to úplne bezpečné a fungovalo to výborne. Neviem o žiadnych prípadoch, v ktorých by to nefungovalo. Som poctená popôrodnou periódou, počas ktorej som behom prvého týždňa vôbec nevychádzala von. Chodila som len na toaletu a do kuchyne. “
Ulysses je ešte stále dojčený, odkedy sa však narodila Ostara, myslela som si, že s tým budem musieť prestať, nakoľko mlieka bolo pre oboch málo. Zatiaľ som však nebola schopná povedať nie. Myslím, že je na ňom, aby sa sám rozhodol, kedy to prestane chcieť.
„Je to rovnako prirodzené ako objatie, je to spojenie.“ Adele tvrdí, že nie je nič, čo by potrebovali okrem materského mlieka. Nevidí žiadnu potrebu vnášať cudzie látky do ich krvného obehu. V prípade očných infekcií, matka deťom nakvapká materské mlieko do očí, v prípade nádchy zase pomáha citrónová šťava. „Ak používate rastliny a bylinky, útočíte len na zlé baktérie.“
„Ak by som ochorela na vážnu chorobu akou je rakovina, určite by som sa liečila prirodzenou – prírodnou cestou. Mám vieru a dostatok skúseností, aby som vedela, že je to tak správne.
Rodičia veria tzv. metóde kontaktného rodičovstva, čo znamená napr. spanie všetkých členov v jednej izbe. „Za normálnych okolností by sme dali deti spať skôr, nakoľko však nechodia do školy, vstanú, kedy im to najviac vyhovuje. Deti nachodia do mainstreamovej školy, namiesto toho trávia čas v prírode spoznávaním rastlín.“
„Veľa času trávime v prírode. Je pre nás oveľa dôležitejšie komunikovať so zvieratami a rastlinami, zaujímať sa o životné prostredie, ako byť obkolesený množstvom plastových hračiek. Ostara sa veľmi rada hrá so svätojánskymi muškami a v blate. Rada zbiera mätu, už v tak mladom veku rozmýšľa o tom, čo je v prírode jedlé a čo nie.
Rodičia súhlasia, že čítanie a písanie patria k nevyhnutným zručnostim, svoje deti do toho však nechcú nútiť. 5-ročný syn vie rozpoznať len základné písmená a číslice. Adele tvrdí, že s tým nemá problém, podľa nej nie je potrebné, aby v tomto veku vedel čítať a písať. Rodičia sa domnievajú, že deti začnú byť samé zvedavé a začnú sa zaujímať o čísla a písmená, vzhľadom na to, že ich vidia všade navôkol. Tieto zručnosti sa naučia aj bez toho, aby boli nútení sedieť v škole, ktorá nie je zvlášť inšpirujúca. Neobávajú sa toho, že by ich výchova mala zlý vplyv na budúcnosť ich detí.
„Myslím, že deti, ktorá sa učia doma sú úspešní podnikatelia, najmä preto, že boli vzdelávaní v zmysle vybudovať si svoj vlastný podnik, bez toho, aby sa stali otrokom niekoho iného.
Adele píše úspešný blog o prírodnom rodičovstve. Obaja sú presvedčení o výchove svojich detí. Aj napriek niektorým negatívnym komentárom, nezačnú svoje deti vychovávať iným spôsobom. Rodina sa plánuje presťahovať na Kostariku, kde budú žiť ekologickým životným štýlom.
„Našim cieľom je posun smerom k sebestačnosti. Preto hľadáme miesto, kde môžeme kúpiť veľký pozemok, na ktorom budeme môcť pestovať vlastné potraviny. Chceme priestor pre slobodu a prístup k voľne žijúcim živočíchom v ich prirodzenom prostredí.“