Vykurovacia sezóna je v plnom prúde. Vo viacerých častiach našej krajiny je ukazovateľ teploty už pod 0 °C.
Teplo vo všeobecnosti nie je lacné. O to viac, keď nemáš riadne zateplený dom alebo byt. Existuje ale viacero trikov, ako môžeš za vykurovanie niečo ušetriť. Napríklad, že vymeníš staré tesnenie v okne za nové, budeš mať hrubé závesy, ktoré budú izolovať okná od priestoru, cez ktoré uniká teplo von, za radiátor umiestniš reflexnú fóliu a podobne.
Mimochodom, vedel si, že plastové okná majú zimný režim, do ktorých ich je potrebné prepnúť?
Možno aj ty máš vlastné triky, ako môžeš ušetriť peniaze za energie. Jedným z častých spôsobov, ako šetríme peniaze za vykurovanie, je, keď radiátor dočasne vypíname. Robíš to aj ty? Je lacnejšie udržiavať kúrenie na nízkej úrovni, alebo je cenovo výhodnejšie ho zapínať a vypínať podľa potreby? Ak takto vykuruješ svoju domácnosť aj ty s cieľom ušetriť, tak vedz, že tento trik nefunguje, paradoxne, účet za vykurovanie bude pravdepodobne vyšší, približuje web Express.
Tento zvyk ovplyvňuje spotrebu energie a tým aj účet za kúrenie
Matthew Jenkins, odborník na kúrenie, vysvetľuje, že časté vypínanie a zapínanie kúrenia naše peňaženky neodbremení. Takýto spôsob kúrenia nie je vo väčšine prípadov energeticky efektívny, hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že tomu tak nie je. Je to oveľa zložitejšie, vysvetľuje.
Dôležité je pochopiť, ako vykurovanie funguje, vďaka čomu môžeš optimalizovať náklady na kúrenie. Väčšina bytových domov využíva systémov ústredného kúrenia s plynovými kotlami.
Spôsob vyššie, keď udržiavaš radiátor väčšiu časť dňa vypnutý alebo na veľmi slabom výkone, a pravidelne ho prepínaš na vyšší výkon a potom zas na nižší, vedie to k vyšším účtom. Možno sa teraz pýtaš, ako je to možné, keďže kúriš menej a z logiky veci by si mal teda platiť tiež menej.
Ako funguje systém vykurovania?
Jenkins vysvetľuje, že systém na vykurovanie funguje tak, že teplá voda cirkuluje cez radiátory, resp. potrubia. Keď zapneš kúrenie, tak sa začne ohrievať voda. Tento proces je energeticky náročný a spotrebuje značnú časť energie, hlavne keď je studený, aby ohrial vodu. Naopak, po ohriatí vody si systém udržiava konštantnú teplotu a spotrebuje na to menej energie, ako keď ho často vypínaš a zapínaš.
Keď teda často vypínaš kúrenie a potom ho zapínaš, resp. udržuješ kúrenie pri nízkej teplote a opakovane si prikuruješ, aby ti bolo teplo, tak to vedie k väčšej spotrebe energie, ako keby si mal kúrenie neustále zapnuté na rozumnej úrovni a udržoval konštantnú teplotu.
Temperovať teplo alebo nie?
Okrem iného vo všeobecnosti sa odporúča, aby si teplotu v domácnosti radšej temperoval, ako vypínal a následne opätovne zapínal. Dôvodom je, že nárazové vykurovanie alebo ochladzovanie spotrebuje viac energie, pretože systém musí pracovať intenzívne, aby dosiahol požadovanú teplotu.
Taktiež sa často zabúda aj na to, že materiály ako betón, tehly či omietka majú schopnosť akumulovať teplo. Keď vychladnú, tak samozrejme, ako zapneš radiátor, tak znova pohltia časť tepla a často je efektívnejšie, keď sú vystavené konštantnej teplote. Inými slovami, pri ochladení absorbujú viac energie, keď je kúrenie znova zapnuté. Stabilná teplota znamená menšie výkyvy, ktoré okrem iného môžu spôsobiť kondenzáciu vlhkosti na stenách alebo oknách.
Pravdou ale je, že niektoré moderné vykurovanie systémy sú navrhnuté tak, aby fungovali efektívne aj pri nárazovom spustení. Vo všeobecnosti sú ale menej rozšírené.
Tiež treba povedať, že účinnosť temperovania teploty závisí od izolácie budovy.