Po tisícročia ľudia na celom svete hlásili znepokojujúce správanie zvierat v období pred prírodnými katastrofami. Mohli by sa tieto signály použiť na varovanie pred blížiacimi sa katastrofami? Téme sa venoval portál bbc.com.
V roku 2004 cunami vyvolané podmorským zemetrasením s magnitúdou 9,1 pri Indonézii zdecimovalo pobrežné komunity okolo Indického oceánu a zabilo najmenej 225 000 ľudí v desiatke krajín. Obrovský počet obetí bol čiastočne spôsobený tým, že mnohé komunity nedostali žiadne varovanie. V roku 2017 Svetová meteorologická organizácia zistila, že vládam približne 100 krajín stále chýbajú systémy včasného varovania pred prírodnými katastrofami, ku ktorým sú náchylné.
Dokážu zvieratá vycítiť blížiace sa nebezpečenstvo?
Niekoľko minút a hodín predtým, ako sa cez pobrežie prebili vodné steny vysoké až 9 metrov, niektoré zvieratá akoby cítili hroziace nebezpečenstvo a snažili sa utiecť. Podľa výpovedí očitých svedkov slony utekali na vyššie miesta, plameniaky opúšťali nízko položené hniezdiská a psy odmietali ísť von. V pobrežnej dedine Bang Koey v Thajsku miestni obyvatelia hlásili, že stádo byvolov pri pláži zrazu nastražilo uši, zadívalo sa na more a niekoľko minút pred cunami vyrazilo na vrchol neďalekého kopca.
„Preživší tiež uviedli, že videli zvieratá, ako sú kravy, kozy, mačky a vtáky, zámerne sa presúvajúce do vnútrozemia krátko po zemetrasení a pred príchodom cunami,“ hovorí Irina Rafliana, predtým členka poradnej skupiny pre Medzinárodnú stratégiu OSN pre riziko katastrof.a teraz výskumníčka v Nemeckom vývojovom inštitúte v Bonne. „Mnohí z tých, ktorí prežili, bežali spolu s týmito zvieratami alebo bezprostredne po nich.“
Tieto správy o správaní zvierat pred katastrofami podnietili niektorých výskumníkov, aby venovali svoju vedeckú pozornosť teórii, že zvieratá môžu mať zabudované systémy, ktoré ich upozorňujú na blížiace sa prírodné katastrofy.
Dokonca aj s vyspelou technológiou môže byť ťažké odhaliť mnohé druhy hroziacich prírodných katastrof.
„Ani so všetkými dostupnými technológiami nie sme schopní správne predpovedať zemetrasenia alebo väčšinu prírodných katastrof,“ hovorí Charlotte Francesiaz, vedúca ornitologického tímu z Francúzskeho úradu pre biodiverzitu, ktorý je súčasťou projektu Kivi Kuaka, ktorý skúma, ako sa sťahovavé vtáky prekračujúce Pacifik dokážu vyhnúť búrkam a iným nebezpečenstvám.
Vtáky, ovce, kozy, kravy či psy majú tú výnimočnú schopnosť zachraňovať ľudské životy
Jedno z najdôležitejších skúmaní toho, ako zvieratá mohli predpovedať katastrofy, vykonal pred piatimi rokmi tím pod vedením Martina Wikelského z Inštitútu Maxa Plancka pre správanie zvierat v Nemecku. Štúdia zahŕňala zaznamenávanie pohybových vzorcov rôznych zvierat ako sú kravy, psy a ovce na farme v strednom Taliansku, kde sa vyskytuje zemetrasenie. Ku každému zvieraťu boli pripevnené obojky s čipmi, ktoré od októbra 2016 do apríla 2017 každých pár minút odosielali údaje o ich pohybe do centrálneho počítača.
Počas tohto obdobia oficiálna štatistika zaznamenala v regióne viac ako 18 000 otrasov, od malých otrasov s magnitúdou 0,4 až po tucet otrasov s magnitúdou 4 alebo viac a to aj vrátane ničivého zemetrasenia Norcia s magnitúdou 6,6.
Vedci našli dôkaz, že hospodárske zvieratá začali meniť svoje správanie už 20 hodín pred zemetrasením. Ak boli sledované hospodárske zvieratá o 50 % aktívnejšie po dobu dlhšie ako 45 minút, tak vedci predpovedali zemetrasenie s magnitúdou nad 4,0. Takto bolo správne predpovedaných sedem z ôsmich silných zemetrasení.
Iná štúdia, ktorú vykonal Wikelski a monitorovala pohyby označených kôz na sopečných svahoch Etny na Sicílii, tiež zistila, že zvieratá už vopred tušia, kedy sa Etna preberie.
Zdá sa, že zemetrasenia nie sú jediným environmentálnym nebezpečenstvom, na ktoré zvieratá podľa všetkého vopred varujú. Vtáky sú čoraz viac v centre pozornosti, pretože zjavne dokážu odhaliť ďalšie blížiace sa prírodné nebezpečenstvá.
V roku 2014 vedci, ktorí sledovali Penice zlaté v USA, zaznamenali prekvapivý príklad toho, čo je známe ako evakuačná migrácia. Vtáky náhle vzlietli zo svojho hniezdiska v pohorí Cumberland vo východnom Tennessee a odleteli 700 km ďaleko a to aj napriek tomu, že práve preleteli 5 000 km z Južnej Ameriky. Krátko po tom, čo vtáky odišli, zasiahol oblasť roj viac ako 80 tornád, ktorý zabil 35 ľudí a spôsobil škody za viac ako 1 miliardu dolárov. Vtáky nejakým spôsobom vycítili víry prichádzajúce zo vzdialenosti viac ako 400 km.
„Meteorológovia a fyzici už desaťročia vedia, že tornádové búrky vytvárajú veľmi silný infrazvuk, ktorý môže prejsť tisíce kilometrov od búrky,“ povedal vtedy Henry Streby, biológ divokej prírody z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Ďalej poznamenal, že infrazvuk silných búrok sa šíri frekvenciou, na ktorú sú vtáky citlivé.
Čína stavila na jedinečné schopnosti hadov
Čína vytvorila systém varovania pred zemetrasením prostredníctvom svojho Úrade pre zemetrasenia v Nanningu, ktorý monitoruje správanie zvierat, ktoré sú svojim telom k oveľa bližšie k zemi. Hady disponujú silným súborom zmyslových mechanizmov zameraných na zisťovanie drobných zmien ich prostredia a výsledkom boli náhle zmeny v správaní hadov a iných zvierat, čo prinútilo úrady evakuovať čínske mesto Haicheng v roku 1975, ktoré zasiahlo veľké zemetrasenie a vďaka tomu bolo zachránených mnoho životov.
„Zo všetkých tvorov na Zemi sú hady možno najcitlivejšie na zemetrasenia,“ povedal Jiang Weisong, vtedajší riaditeľ úradu v Nanningu.