umyvadlo
Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť, Lajfhek

Takto jednoducho odstrániš pleseň z vane či sprchovacieho kúta bez drhnutia a drahých prípravkov!

Aj keď čistenie kúpeľne nie je pre niektorých ľudí veľmi obľúbenou aktivitou, pretože je to zdĺhavý proces, aj tak by sme ho mali robiť, čo najčastejšie. Práve čistenie toalety, umývadla či sprchovacieho kútu alebo vane by sme mali robiť každý týždeň, aby sa v kúpeľni nehromadili baktérie a plesne.

Ako sa zbaviť plesní v kúpeľni

Plesne v kúpeľni

Kúpeľná je miesto v našej domácnosti, kde sa hromadí najviac baktérií, či už z ľudského tela alebo oblečenia, ktoré tam perieme. V kúpeľni je vlhký vzduch a častokrát aj vyššia teplota ako v iných miestnostiach. To je vhodný priestor pre vznik plesní. 

Plesne sa najčastejšie objavujú v škárach medzi dlaždicami, na okrajoch vani či na rúčkach dverí, v tesnení alebo v iných záhyboch na sprchovacom kúte.

Tieto plesne treba, čo najskôr po ich vzniku odstrániť. Kazia nie len estetický vzhľad kúpeľne ale aj preto, že prichádzajú do priameho kontaktu s ľudskou pokožkou. Dlhodobý kontakt plesní s ľudským telo môže spôsobiť zdravotné problémy. Najčastejšími problémami sú vyrážky alebo začervenanie kože, kýchanie, nádcha, kašeľ ale môžu mať aj iný charakter. Preto je treba aj pri odstraňovaní týchto ale aj iných nečistôt použiť ochranné rukavice. 

Ako odstrániť plesne zo sprchovacieho kúta či vane ?

Aj keď v drogériách nájdeš mnoho produktov na odstránenie plesní priamo určených do kúpeľne, nie stále sa dostaví taký ich účinok ako si očakával. Okrem toho v týchto čistiacich prostriedkoch sa nachádza množstvo žieravých chemikálií, ktoré slúžia sa odstránenie nečistôt. My sme na internete natrafili na šetrnejší spôsob, ktorý ukazuje influencerka Perfekcionistka Eliška na svojich sociálnych sieťach.

Na odstránenie plesní z tvojej kúpeľne budeš potrebovať iba jednu chemikáliu, ktorá ma aj bieliace účinky. Takže okrem vyčistenia od plesní, povrchu vane či sprchovacieho kúta, vráti pôvodnú snehobielu farbu. Touto chemikáliou je perkarbonát sodný. Je vytvorený na báze kyslíka, a často sa používa práve pri odstraňovaní plesní. Pri jeho zmiešaní s vodou uvoľňuje peroxid vodíka, ktorý ma silné dezinfekčné a bieliace účinky.

kupelna_3
Zdroj: Vedelisteze.sk

Na odstránenie plesní z povrchov v kúpeľni si do misky priprav 2-3 polievkové lyžice perkarbonátu sodného a zalej ho 1 litrom horúcej vody. Zmes ihneď aplikuj na povrch pretože začne jemne peniť. Aby ti zmes nestekala po povrchu, alebo sa nedostala na iné miesta, zafixuj ju toaletným papierom.

Toaletný papier natrhaj ma menšie kúsky a pritlač ich na zmes. Následne nechaj zmes pôsobiť  30 minút a potom odstrániť toaletný papier. Ak by si si po odstránení toaletného papiera všimol nejaké neodstránené plesne, vezmi starú zubnú kefku a pošúchaj ňou zanesené miesto.

Na koniec ešte opláchni čistené miesta čistou vodou alebo utri vlhkým obrúskom, aby si zmyl všetky nečistoty. Opláchnutie povrchu tiež  zabezpečí, že sa chemikália neskôr nedostane do kontaktu s ľudskou kožou, ktorú by mohla podráždiť.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.