V kúpeľni trávime veľa času, a preto si potrpíme na jej čistote. Aj keď hĺbkové čistenie kúpeľne a najmä toalety, nie je práve najobľúbenejšia činnosť nikoho z nás, pre prijemné a pohodlné bývanie ju je treba čistiť celkom často. Pri upratovaní kúpeľni častokrát stráviš veľa času najmä pri zbavovaní sa vodného kameňa z povrchov. Možno ti to trvá tak dlho len preto, že nepoužívaš vhodné čistiace prostriedky.
So správnymi čistiacimi prostriedkami a vhodným postupom, svoju kúpeľňu vyčistíš od vodného kameňa ľavou zadnou. Samozrejme, vyčistiť môžeš postupom aj iné obdobné povrchy v domácnosti.
Ako sa efektívne zbaviť vodného kameňa v kúpeľni?
Vodný kameň je biely povlak, ktorý sa vytvára na miestach, kde sa odparuje voda. Tento povlak vzniká najmä, ak máš v domácnosti tvrdú vodu, ktorá zanecháva minerálne usadeniny. Tento jav je úplne bežný a stretávame sa s ním najmä v kúpeľni pripadne v kuchyni.
Najčastejšie ho môžeme vidieť na kohútikoch, sprchových hlaviciach, na dverách sprchovacieho kútu alebo v toalete.
Na jeho odstránenie z kohútikov, hlavíc, či skla na sprchovacom kúte budeš potrebovať len tri ingrediencie, ktoré máš určite doma. Priprav si ocot, vodu a citrónovú šťavu.
Tieto ingrediencie zmiešaj v pomere 1:1:1 a nastriekaj na usadené miesta. Nechaj 10-15 minút pôsobiť a následne povrch utri suchou handričkou.
Ocot pôsobí ako zmäkčovadlo a taktiež má skvelé dezinfekčné vlastnosti. Citrónovú šťavu nie je nutné pridať, ale navodí príjemnú arómu v kúpeľni.
Pemza ako tajná zbraň pri čistení toalety!
Čistenie toalety nemusí byť jednoduché hlavne kvôli jej tvaru. Pre jednoduchšie hĺbkové čistenie je určite najlepšie aj po každom spláchnutí vezmeš kefu a toaletu ňou prečistíš. V toalete sa totižto tvorí okrem vodného kameňa aj močový kameň.
Ten vzniká z vápna a moču. Tvorí sa predovšetkým na miestach, kde sa toaleta ohýba a okolo okraja záchodovej misy. Na tomto kameni sa často zachytávajú aj iné baktérie a nečistoty, ktoré spoločne vytvárajú žltohnedý povlak. Mimochodom, vedel si, že starí Rimania prali v moči oblečenie? Obsahuje totiž amoniak, ktorý účinne odstraňoval nečistoty a mastnotu z látok. Neodbáčajme ale ďaleko od témy.
Na odstránenie žltohnedého povlaku budeš potrebovať iba kefu do toalety a pemzu. Pemza je dutý kameň vytvorený z peny na povrchu lávy. Môžeš ho poznať z pedikúry, kde sa používa na odstránenie zhrubnutej koži napríklad na pätách.
Nečistoty v toalete najprv vydrhni toaletnou kefou. Potom po škvrnách prejdi pemzou, ktorá svojimi brúsnymi vlastnosťami odstráni všetky zvyšne nečistoty z toalety. Nemusíš sa báť, že by ti pemza pri čistení zničila keramiku toalety, keďže je dostatočne jemná aj pre ľudskú kožu.
Pemzu môžeš využiť pri čistení vodného kameňa aj na iných miestach v domácnosti.
Ak by si chcel vedieť viac o odstránení vodného kameňa aj z práčky, prečítaj si náš starší článok, v ktorom hovoríme aj o jeho odstránení.
Mimochodom, ak by si potreboval vyčistiť sprchovú hlavicu, tak nám dovoľ, dať ti do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne.