Gmail ukladaci priestor
Zdroj: Vedelisteze.sk
Lajfhek, Technológie

Takto získaš „stratený“ úložný priestor v Gmaili späť, keď ti bude dochádzať bezplatné úložisko. Je to jednoduchšie, než sa zdá

Gmail je v súčasnosti najrozšírenejšou e-mailovou schránkou vôbec. Pravdepodobne ju používaš aj ty. Možno si sa už v minulosti stretol s hláškou o nedostatku úložného priestoru. Ak nie, tak skôr či neskôr ťa to neminie a to obzvlášť, ak máš e-mailovú schránku v bezplatnom režime len s 15 GB úložiskom.

Zatiaľ, čo v minulosti sa do tejto kapacity nepočítali napríklad WhatsApp zálohy, tak dnes už áno. Rovnako je to aj s fotografiami z telefónu, ktoré sa zálohujú a započítavajú do tvojho Google úložiska.

Gmail aplikacia_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Problém s nedostatkom úložiska ja častejší, než si myslíš. Existuje ale niekoľko jednoduchých trikov, ako sa môžeš zbaviť veľkých e-mailov, ktoré ti zahlcujú schránku vrátane starých správ. Kľúčové je vedieť dostať sa k e-mailom s multimediálnymi súbormi a správam, ktoré sú už staré a nepotrebné. Následne ich stačí odstrániť, aby si získal úložisko späť. Nižšie ti ukážeme niekoľko príkazov, ako sa k týmto správam v schránke dostaneš bleskurýchlo.

Ako uvoľniť priestor v Gmail schránke

Takto identifikuješ staré správy

Najprv si ukážeme, ako môžeš identifikovať staré a s veľkou pravdepodobnosťou už nepotrebné správy. Základným príkazom, ktorý sa oplatí za týmto účelom poznať, je „older_than:1y“. Tento príkaz ti vyfiltruje správy staršie ako jeden rok. Samozrejme, namiesto čísla 1 môžeš dať iné. Napríklad 5, ako môžeš vidieť nižšie na snímke. Vyfiltruješ tak správy staršie ako 5 rokov. „y“ je zas rok. Ten môžeš nahradiť napríklad mesiacmi (písmenom „m“).

Gmail stare spravy prikaz
Zdroj: Vedelisteze.sk

Takto identifikuješ e-maily s prílohami

Určite dobre vieš, že najväčším problémom sú e-maily s prílohami. Možno si to nevedel, ale existuje hneď niekoľko príkazov, ako môžeš identifikovať správy s prílohami. Ide o operátor “has:attachement”. Pre iné typy súborov zadaj jeden z týchto príkazov:

  • has:document (vyhľadanie textového súboru) 
  • has:spredsheet (vyhľadanie tabuľky) 
  • has:presentation (vyhľadanie prezentácie) 
  • has:drive (vyhľadanie Google disk súboru) 
  • has:youtube (vyhľadanie YouTube videa) 

Pomocou triku vyššie môžeš jednoducho identifikovať e-maily s prílohami.

e.maily s prilohami gmail
Zdroj: Vedelisteze.sk

Takto identifikuješ prílohy s veľkou prílohou

Samotné identifikovanie e-mailov, v ktorých je príloha, ti nemusí ale stačiť, aby si identifikoval „problémové“ e-maily, ktoré ti zahlcujú schránku.

Exituje ešte príkaz „Size“, teda veľkosť. Napríklad pomocou príkazu „size:5mb“ identifikuješ všetky e-mailové prílohy, ktoré majú viac ako 5 MB. Vďaka tomuto triku môžeš ľahko odhaliť správy, ktoré ti zaberajú kvantum úložného priestoru. Samozrejme, namiesto 5 môžeš dať aj 10 a podobne. Následne tieto správy stačí len odstrániť.

e-maily s velkou prilohou v gmaili
Zdroj: Vedelisteze.sk

Príkazy môžeš aj kombinovať

Ďalším skvelým trikom je, že môžeš operátory kombinovať. Napríklad, ak vieš, že niekto ti posiela veľké e-maily, a nechceš zároveň odstrániť správy s prílohami aj od iných odosielateľov, tak môžeš použiť príkaz from:[email protected] size:5mb. Takto identifikuješ správy od konkrétne osoby, ktoré majú viac ako 5 MB.

gmail operator a ich kombinacia
Zdroj: Vedelisteze.sk

Alebo cez tento príkaz môžeš identifikovať všetky e-maily, v ktorých je prezentácia a zároveň, ktoré majú viac ako 10 MB „has:presentation size:10mb“.

Nezabudni odstránené správy vymazať z koša

Zároveň nezabudni, že akonáhle odstrániš veľké e-maily z prijatých správ, tak je potrebné ešte vyčistiť kôš v schránke, aby si získal úložisko späť.

Pevne veríme, že tieto príkazy využiješ a pomôžu ti vyčistiť Gmail schránku. Poznáš aj ty nejaké podobné triky? Daj nám o nich vedieť nižšie alebo v komentároch na sociálnych sieťach.

Mimochodom, dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžeš odhaliť, že niekto cudzí číta tvoje správy v Gmaili.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.