Smrteľné zlyhanie srdca je stav, kedy už srdce nedokáže pumpovať krv pre naše telesné potreby. Je to kritický už nezvratný stav, konečne štádium srdcového zlyhania, ktoré je často výsledkom predchádzajúcich dlhotrvajúcich kardiovaskulárnych ochorení, čiže ochorení srdca a ciev.
Tento ťažký zdravotný stav sa vyskytuje, keď viacero srdcových chorôb útočí na tvoje srdce. Vieš, aký pozorovateľný príznak je výstražným prstom pri tejto chorobe?
Ako sme už spomínali, pri srdcovom zlyhaní je problém s pumpovaním krvi do tela. Tento problém sa môže vyvinúť veľmi rýchlo, ale môže sa vyvíjať aj postupne až počas niekoľkých mesiacov alebo dlhšie. Príznaky tohto problému sa u rôznych ľudí líšia, ale na jednu vec by si si mal dať pozor.
Problém pri spánku
Kardiologička a pridružená lekárska riaditeľka spoločnosti Vitality Health Dr Rosie Godesethová vysvetľuje, že s touto chorobou môže byť spojené aj nahromadenie tekutiny v pľúcach. Táto tekutina môže pri ležaní spôsobovať ťažké dýchanie. Jedným z príznakov srdcového zlyhania je práve dýchavičnosť. Tá sa môže prejaviť po fyzickej aktivite alebo dokonca aj vtedy, keď je tvoje telo v pokojnej polohe.
Ak máš opakovane pocit, že ťa tlačí na hrudi, keď si ľahneš mal by si byť na pozore. Ak spíš v polosede, čiže s viacerými vankúšmi vyloženými vysoko, aby ťa podopierali, lebo sa ti v noci ťažko dýcha, nie je to dobrý znak. Taktiež ak sa opakovane prebúdzaš s dýchavičnosťou, mal by si vyhľadať lekára. Preventívna lekárska prehliadka ti nemôže ublížiť, práve naopak.
Ďalšie príznaky, na ktoré si je treba dať pozor, hlavne ak sa objavne spoločne, sú: stála únava počas dňa, točenie hlavy, mdloby, opuch členkov či celých nôh.
U koho sa srdcové zlyhanie vyskytuje?
Aj keď sa srdcové zlyhanie vyskytuje najmä u ľudí v staršom veku, nie je výnimkou ani v mladšej generácii. Zlyhanie srdca je závažne ochorenie, ale pri skorom zásahu a správnej liečbe vie doktor pacientovi pomôcť. Preto je potrebné pri akomkoľvek podozrení vyhľadať lekára.
Už počas mladého veku by sme mali dbať o svoje telo, aby sme v starobe predišli tomuto, ale aj iným problémom. Ako hovorí kardiologička Rosie Godesethová pre portál ladbible.com, nemali by sme si myslieť, že na naše zdravie budeme myslieť až v starobe, keď budeme mať nejaký problém.
Je dôležité, aby sme dbali o naše zdravie od útleho veku, a tak predchádzali rôznym ochoreniam do budúcna. Uvádza, že v skutočnosti sa dá až 80 percentám prípadov srdcových chorôb a mŕtvic predísť. Kardiovaskulárnym ale aj iným chorobám vieš predísť správnom životosprávou a pravidelnými kontrolami u lekára.