Určite to nie je nič príjemné, keď tvoju e-mailovú schránku deň čo deň zaplavujú správy a ty strácaš prehľad o tom, čo v nej máš. Stretol si sa s tým? V tom lepšom prípade ide len o newslettery, ku ktorým si sa nikdy neprihlásil, v tom horšom o podvodné e-maily, ktoré sa ti snažia dostať do peňaženky a vybieliť ju.
Rozmýšľal si niekedy nad tým, ako sa podvodníci dokážu dostať k tvojej e-mailovej adrese? Ak vylúčime rôzne úniky dát zo služieb, s e-mailovými adresami mnoho spoločností aktívne obchoduje. Niekedy to otvorene deklarujú, inokedy nie. Nech je to akokoľvek, často je náročné identifikovať, ktorá firma predala tvoju e-mailovú adresu inej. Existuje však jeden jednoduchý trik, ako to môžeš odhaliť.
Predstav si situáciu, že si si nedávno kúpil nejaký kus oblečenia, napríklad tenisky. A pár dní nato začne tvoju schránku zaplavovať reklama na bicykle, športové potreby a podobne, hoci si na to nikomu nedal súhlas a ani si sa do žiadnej obdobnej služby neregistroval. S veľkou pravdepodobnosťou niekto tvoj kontakt posunul alebo predal ďalej. V tomto prípade to bol asi obchod s obuvou, kde si si kúpil tenisky.
Tento Gmail trik ti odhalí, ktorá firma predala tvoju e-mailovú adresu
Prejdime ale k samotnému triku, ktorým môžeš odhaliť, že niekto predal tvoj e-mail ďalej. Môžeš si vytvoriť alias, a existujú dva spôsoby, ako na to.
Predstav si, že tvoja e-mailová adresa je [email protected] a registruješ sa do služby Facebook. Pomocou aliasu, ktorý vytvoríš pridaním znaku „+“ a slova „Facebook“, ti vznikne adresa [email protected].
Takto vytvorený alias môžeš použiť pri registrácii. Následne, keď ti Facebook pošle e-mail, dorazí do tvojej hlavnej schránky, no v adrese príjemcu uvidíš, že bol odoslaný na [email protected]. Ak ti na túto adresu zrazu začnú chodiť reklamy z e-shopov a podobne, je to jasný znak, že Facebook s tvojou e-mailovou adresou obchodoval.
Existuje ešte jedna alternatíva, pridanie bodky do tvojej adresy. V tomto prípade je však odhalenie služby, ktorá predala tvoj e-mail, náročnejšie, najmä ak túto upravenú adresu použiješ pri registrácii do viacerých služieb. Môže ti však pomôcť zistiť, že niektorá zo služieb tvoj e-mail posunula ďalej. Ak máš napríklad e-mail [email protected], stačí pridať bodku, napríklad [email protected]. Tento trik funguje na princípe, že Google bodky v e-mailových adresách ignoruje. Rovnako aj v tomto prípade uvidíš, že e-mail bol odoslaný na adresu bodkou, a príde ti do hlavnej schránky.
Mimochodom, triky uvedené vyššie môžeš využiť aj v situácii, keď si chceš vytvoriť ďalší účet v nejakej službe, kde si už registrovaný, no nechce sa ti zakladať nový e-mail len na tento účel.