Umývanie riadu je činnosťou, ktorú veľa ľudí nemá rado. Dnes prakticky v každej novšej kuchyni nájdeme umývačku riadu. Ide o akúsi „základnú výbavu“ kuchyne.
V minulosti sme sa pozreli na to, prečo by si nemal predumývať riad predtým, ako ho vložíš do umývačky. Odpoveď sa schováva v tom, že na to, aby sa riadne aktivovali enzýmy v tabletách do umývačky, potrebujú nielen dostatočne teplú vodu, ale aj „štartér“. Pod „štartérom“ si môžeš v tomto prípade predstaviť dostatok zvyškov jedla a nečistôt, aby sa enzýmy aktivovali. Okrem toho sú umývačky riadu vybavené rôznymi senzormi, ktoré analyzujú úroveň znečistenia vody. Ak je tam málo nečistôt, umývačka môže znížiť intenzitu zvoleného programu.
Dnes sa pozrieme na ďalšiu zaujímavú tému, ktorou je riad, ktorý nepatrí do umývačky, a hlavne prečo.
Pravdepodobne aj ty, s cieľom uľahčiť si život, vložíš do umývačky všetok špinavý riad. Nie je to ale správne. Viacero druhov riadov totiž „nemá rado“ umývanie v umývačke, výsledkom čoho je, že ho opotrebuješ výrazne skôr, než by mal vydržať.
Vo všeobecnosti platí, že nie všetok riad je vhodný do umývačky riadu, pretože vysoká teplota, silné chemické prostriedky a tlak vody môžu spôsobiť poškodenie.
Tento riad nepatrí do umývačky riadu
Prejdime ale teraz ku konkrétnym riadom, ktoré by si nemal vkladať do umývačky riadu, lebo ho poškodíš.
Nerezové nože
Možno aj ty hneď po tom, ako si nakrájaš zeleninu, mäso a podobne, vložíš nožík do umývačky. Vedz, že ak tak robíš, robíš to nesprávne. Dôvodom je, že umývačka môže otupiť ostrie a vlhkosť môže spôsobiť hrdzavenie.
Vlhkosť v kombinácii s chemikáliami môže urýchliť koróziu, najmä ak nože nie sú vyrobené z kvalitnej nerezovej ocele.
Hrnce a panvice s nepriľnavým povrchom
Ďalším druhom riadu, ktorý by si nemal dávať do umývačky riadu, sú hrnce a panvice s nepriľnavým povrchom. Ide o riady, ktoré majú špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje tomu, aby sa jedlo prilepilo počas varenia. Táto vrstva je často vyrobená z materiálov, ako je teflón (polytetrafluóretylén, PTFE) alebo modernejšie keramické povlaky. Ich hlavnou výhodou je, že umožňujú variť s minimálnym množstvom tuku alebo oleja a uľahčujú čistenie. Problémom ale je, že chemikálie a vysoká teplota môžu narušiť nepriľnavú vrstvu, čím sa zníži ich životnosť.
Hrnce a riad z hliníka
Podobne je to aj s hliníkovým riadom. Umývačka totiž môže spôsobiť zmenu ich farby a povrchu, hliník sa môže zašpiniť alebo zmatnieť. Tento efekt je spôsobený reakciou detergentu a vody na oxidáciu povrchu. Zásadité látky, ako sú hydroxidy a fosforečnany, ktoré účinne rozpúšťajú mastnotu a zvyšky jedla, môžu reagovať s oxidovou vrstvou na povrchu hliníka a poškodiť ju.
Tlakové hrnce
Kategóriou samou o sebe sú tlakové hrnce. V tomto prípade tesnenia a ventily môžu stratiť tesnosť a účinnosť vplyvom horúcej vody a chemikálií.
Drevené kuchynské nástroje a riad
Asi aj ty používaš v kuchyni drevené varešky, dosky na krájanie a podobne. Tento typ riadov by si mal umývať len ručne a nie v umývačke. Ak ho budeš umývať v umývačke, riskuješ, že drevo môže napučať, popraskať alebo stratiť svoj tvar.
Medený a mosadzný riad
Potom je tu riad, ktorý je medený a mosadzný. Ak ho budeš umývať v umývačke riadu, povrch môže stratiť lesk a časom sa vytvoria škvrny.
Plastové nádoby
Možno by ťa to nenapadlo, ale plastové nádoby, ktoré nie sú na to prispôsobené, by si nemal umývať v umývačke riadu. Nízka kvalita plastu môže spôsobiť deformáciu alebo uvoľňovanie škodlivých chemikálií, ktoré sa môžu dostať na riad. Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, čo znamenajú jednotlivé symboly na plastoch.
Kryštálové a jemné sklo
Samozrejme, do umývačky nepatrí ani kryštálové a jemné sklo. Vysoká teplota vo vnútri umývačky a tlak vody môžu spôsobiť prasknutie alebo matovanie povrchu.
Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok skrytú funkciu umývačky riadu, ktorá ti umožní umyť v nej riad, ktorý sa do nej „nezmestí“.