Určite ti už niekedy, pri pohľade na špinavé topánky alebo hračky tvojich detí napadla myšlienka, že ich radšej hodíš do práčky, ako by si to mal drhnúť ručne. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo to môže spôsobiť?
Tieto veci v práčke radšej neper!
Topánky
Aj keď na nových práčkach už častokrát vidíme aj programy na pratie obuvi, práve obuv je jednou z veci, ktorá sa neodporúča prať v pračke. Pranie v práčke môže obuv poškodiť, úplne zničiť alebo dokonca poškodiť aj práčku.
Kožené, semišové alebo nubukové topánky sa môžu úplne zničiť pri praní. Práve čistiace prostriedky a voda môžu spôsobiť fľaky, poškodiť štruktúru alebo úplne zdeformovať obuv. Takým najčastejším znakom, že došlo k poškodeniu obuvi je, keď ti stvrdne koža, resp. začne praskať. Pri tejto obuvi je dôležité používať špeciálne prostriedky pre tieto materiály a impregnačne spreje.
Pri obuvi, ktorá obsahuje výrazne kovové alebo aj iné dekoratívne ozdoby, riskujeme nie len to, že sa obuv poškodí, odtrhne sa spomínaná ozdoba, ale aj to že táto ozdoba môže poškodiť bubon alebo tesnenie práčky.
Osobitným prípadom je obuv, ktorá má lepené časti. Lepidlo sa častokrát oslabí pôsobením teplej vody natoľko, že sa úplne odlepí podrážka alebo iné časti. Ak by si nevedel, tak lepidlá obsahujú polyméry, ktoré pri vyšších teplotách strácajú svoju pevnosť. Inými slovami, podrážka nebude riadne držať na mieste, kde by mala, jednoducho sa odtrhne.
Paplóny a vankúše
Paplóny a vankúše sú ďalšími vecami, ktoré je lepšie čistiť ručne. Aj keď by sme ich dali do pračky na jemný program, môže sa stať, že sa poškodí štruktúra látky. Taktiež sa výplň môže zhromaždiť na jednom mieste, čo zmení tvár vankúša alebo paplónu, a zníži ich izolačné vlastnosti.
Spodná bielizeň
Jemná spodná bielizeň, ako napríklad čipkovaná bielizeň, by sa mala prať ručne, alebo len na nízkom programe vo vreckách určených na pranie s použitím jemných pracích prostriedkov. Jemné nitky v tejto bielizni môžu popukať, a tak sa znehodnotí celá bielizeň. Na toto si dávajte pozor aj pri oblečení, ktoré má čipku ako dekoratívny prvok.
Veľkému riziku sa vystavujeme aj vtedy, keď dávame podprseniek s kosticami do práčky. Okrem poškodenia samotnej podprsenky, kostica môže roztrhnúť aj iné oblečenie, ktoré sa nachádza v práčke. Svojím kovovým materiálom ľahko poškodí aj bubon alebo gumene tesnenie práčky.
Plyšové hračky
Osobitou situáciou je čistenie plyšových hračiek. Z väčšiny hračiek je lepšie sa odstraňovať škvrny ručne. Pri praní v pračke sa nielenže zmení tvar hračky, ale často krát odpadnú aj neplyšové komponenty, ako sú oči, nosy, lapky a podobne. Pri čistení hračiek je dôležité, aby sme sa uistili, že hračka neobsahuje elektroniku, ktorá sa pri kontakte s vodou znefunkčni.
Po ručnom odstránení škvŕn je dobre nechať hračku poriadne vysušiť, aby neostala vnútorná náplň vlhká. Ak by sa tak stalo, hračka by mohla smrdieť alebo by v nej mohla vzniknúť pleseň.
Tašky a batohy
Ako sme už viac krát spomínali, aj batohy majú kovové časti, ktoré môžu poškodiť práčku, alebo sa znehodnotiť. Okrem týchto častí sa môže pri praní znehodnotiť aj materiál, z ktorého je batoh/taška ušití. Taktiež pri praní v práčke môže dôjsť k zmene alebo úplnej strate tvaru produktu. Preto by sa tašky a batohy mali čistiť ručne. Pri veľkom znečistení je možné využiť služby čistiarne, kde vám váš produkt vyčistia bez poškodenia.
Pri týchto produktoch je treba si dávať osobitný pozor, ak ich chceme dať do práčky. Ak si ani po prečítaní tomto článku nie si istý, pri praní niektorých produktov je lepšie ich vyčistiť ručne alebo odniesť do čistiarne, čo zabezpečí ich dlhšiu životnosť.
Môžeš poškodiť aj práčku
Taktiež treba povedať, že praním veľkých vecí, ako je napríklad spomínaný paplón, topánky a ďalšie, môžeš poškodiť aj práčku. Dôvodom je, že ťažké predmety môžu spôsobiť nerovnomerné rozloženie hmotnosti v bubne. To vedie k tomu, že sa práčka začne triasť, vibrovať alebo dokonca presúvať po miestnosti, čím môže dôjsť k poškodeniu jej vnútorných komponentov. To môže viesť až k poškodeniu motora, pružín či ložísk, keď je bubon preťažený.