modre oci
Nezaradené

V tomto bare telefóny nefungujú, majiteľ sa rozhodol konať a vytvoril Faradayovu klietku

Znakom dnešnej doby je všemohúcnosť novej techniky. Už aj v tých baroch je niekedy menej vravy a viac sklonených hláv k telefónom. Jeden majiteľ sa to rozhodol vyriešiť po svojom.

Steve Tyler využil zákony fyziky vo svoj prospech a donútil tak návštevníkov svojho baru, aby sa skutočne bavili medzi sebou. V bare Gin Tub vo Východnom Sussexe v Anglicku vytvoril vlastnú Faradayovu klietku. V jednoduchosti to znamená, že zablokoval signály telefónov.

V stenách budovy inštaloval kovové pletivo, ktoré v podstate zabraňuje prieniku elektromagnetických vĺn. Tento efekt bol po prvýkrát objavený už v roku 1836 fyzikom Michaelom Faradayom.

Keď elektromagnetické žiarenie, ako napríklad signál telefónu, zasiahne povrch Faradayovej klietky, spôsobí to pohyb elektrónov a vytvorí sa opačné elektromagnetické pole, ktoré ruší vlnovú dĺžku žiarenia. Takýmto spôsobom do klietky neprenikne. Podobné zariadenie majú mnohí z nás aj doma, je to obyčajná mikrovlnná rúra.

„Nie je to síce perfektný systém, no chcel som, aby si ľudia večer v mojom bare užili bez rušivých telefónov. Nežiadal som, aby ich prestali používať, jednoducho som zariadil, aby nefungovali,“ vysvetľuje Tyler. Klietku vytvoril zo striebornej fólie a medeného pletiva.

Zostáva otázkou či Tylerova klietka dokáže blokovať aj Wi-Fi singál, ktorý má kratšie vlnové dĺžky, ľudia by tak mohli jeho bariéru aj obísť. Napriek tomu je to stále výborný nápad. Tyler však nie je jediným, kto využíva zákony fyziky pre svoj vlastný prospech. V častiach Nemecka a San Francisca začali členovia miestnych rád maľovať steny hydrofóbnou farbou, takže ktokoľvek, kto sa rozhodne močiť práve na tieto verejné miesta to dostane jednoducho späť. Čo z toho vyplýva? Ak máte nejaký problém, veda pravdepodobne nájde riešenie.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.