História kávy je pomerne dlhou. Poznáme ju najmenej od 9. storočia, kedy ju údajne objavil pastier známy ako Kaldi. Ten údajne pásol svoje kozy, pričom si všimol, že požierajú bobule kávy a sú následne hyperaktívne. Tak sa rozhodol, že bobule ochutná aj on a následne sa rozbehol „vlak“ s kávou.
Možno si to nevedel, ale káva bola svojho času považovaná za satanský nápoj. V roku 1615 ju ale požehnal pápež Kelement VIII (ktorý ju mimochodom predtým hanobil), a potom sa rozšírila po celej Európe.
Dosť bolo ale histórie a zaujímavosti. Najnovšie vedci z Hiroshima University prišli so zaujímavou prácou, kde sa pozreli na vplyv kombinácie kofeínu a sladidiel na cirkadiánne rytmy.
Vedci za týmto účelom, aby mohli lepšie pozorovať vplyv sladidiel v kombinácii s kávou na ľudský organizmus, využili myšací model.
Ako ovplyvňuje kombinácia kofeínu a cukru bdelosť?
Výskumníci zistili, že pridanie cukru alebo umelých sladidiel do kofeínu spôsobilo u myší významné zmeny v ich cirkadiánnych rytmoch, dokonca až obrátenie ich denných a nočných cyklov. Tento efekt sa prejavoval nezávisle od prirodzených svetelných podmienok.
Samozrejme, efekt kofeínu na ľudský (alebo iný) organizmus je vo všeobecnosti známy. No pridanie cukru ho znásobujú.
„Skúmali sme vlastnosti správania samcov myší počas pitia sladenej kofeínovej vody len vo všeobecnosti a narazili sme na zaujímavé zmeny správania, ktoré sme neočakávali,“ povedal Yu Tahara. „Takže sme zamerali naše vyšetrovanie na tieto sladké účinky.“, doplnil.
Vedci hovoria, že pridanie cukru narušilo myšie telesné hodiny viac ako samotná káva, čo spôsobilo, že u niektorých myší sa zmenil deň a noc.
„Myši, ktoré konzumovali zmes kofeínu a sladidla, zažili veľmi dlhú „voľnú“ periódu spánku a bdenia 26-30 hodín a niektoré dokonca prešli z nočného cirkadiánneho rytmu na denný.“
Tieto účinky pokračovali, aj keď boli myši vystavené pretrvávajúcej tme. Tento posledný jav naznačuje, že účinok kofeínu a sladidla funguje nezávisle od centrálneho regulátora vnútorných hodín tela, suprachiasmatic nucleus (SCN), ktoré leží v hypotalame v mozgu.
Hoci bola štúdia vykonaná na myšiach, vedci predpokladajú, že podobné účinky by mohli platiť aj pre ľudí, čo by mohlo mať dôsledky pre spotrebu kávy s cukrom alebo sladidlami. Zároveň upozorňujú, že tieto efekty môžu zosilniť negatívne účinky kofeínu na spánok a cirkadiánne rytmy.
Ako tento mechanizmus funguje?
Kombinácia kofeínu a sladidla aktivuje odmeňovací systém mozgu a spôsobuje zvýšené uvoľňovanie dopamínu. Táto kombinácia môže narušiť normálne spánkové a bdelé cykly.
„Kofeín aj sladidlá aktivujú systém odmeňovania v mozgu, čo vedie k uvoľňovaniu dopamínu. Práve tento dvojitý zásah dopamínu by mohol prispieť k vzniku rytmov dlhodobej aktivity.“, vysvetľujú výskumníci.
Možno sa teraz pýtaš, čo si môžeš zobrať z tejto práce pre seba. Keď potrebuješ riadne ráno „nakopnúť“, tak kombinácia kofeínu a cukru ti dá extra energie. Zároveň ale by si sa mal tejto kombinácii vyhýbať v poobedňajších hodinách, ak si chceš dopriať kvalitný spánok.