Vedel si, že rajčina je v skutočnosti ovocie a nie zelenina? Z pohľadu botaniky je totiž ovocie plod rastliny, ktorý obsahuje semená a vyvíja sa z kvetu, čo rajčina spĺňa. Určite ta neprekvapí, ak ti povieme, že rajčiny sú vo všeobecnosti jedným z najčastejšie kupovaných a konzumovaných potravín. Okrem toho, že sú chutné, tak sú aj zdravé.
Určite sa ti už stalo, že si kúpil viac rajčín, ako si stihol zjesť. Následne ti zmäkli a začali hniť. Potom smerovali do koša. Čo ak by sme ti ale povedali, že existuje jednoduchý trik, ako môžeš pridať rajčine pár dní čerstvosti naviac?
Ako správne by si mal skladovať rajčiny?
Mnohí z nás s cieľom, aby predĺžili trvácnosť paradajok, dávajú ich do chladničky. Chlad totiž znižuje aktivitu enzýmov a chemických procesov, ktoré sú zodpovedné za ich zrenie. Je tam ale jedno veľké ALE.
Keď sa ich rozhodneš umiestniť do chladničky, tak stratíš časť ich bohatej chuti a zároveň dôjde aj ku strate ich textúry. Konkrétne sa pri chladných podmienkach spomaľujú reakcie v bunkách rajčín, ktoré produkujú cukry a organické kyseliny. Tie sú dôležité pre sladkú a kyslastú chuť zrelých rajčín. Pri skladovaní v chladničke tiež dochádza k rozpadu bunkových membrán, čo vedie k strate pevnej textúry a šťavnatosti.
Ideálne by si mal rajčiny skladovať pri izbovej teplote a mimo slnečného svetla. Taktiež by si mal rajčiny skladovať aj spolu so stonkou. Možno sa teraz pýtaš prečo. Stonka totiž pomáha zadržať vlhkosť v plode a môže mierne spomaliť proces dozrievania. Stonka je ale často prvou vecou, ktorú dávame preč, prípadne na pultoch obchodoch, stonku už nie je.
Takto predĺžiš čerstvosť rajčín o pár dní
Ako sme už vyššie spomínali, tak rajčiny sa v obchodoch častokrát predávajú bez stonky. Ak predsa len nájdeš rajčiny so stonkou, tak máme tendenciu ju odtrhnúť a zahodiť, čo je chyba.
Možno by ťa to nenapadlo, ale existuje jednoduchý trik, ako môžeš predĺžiť čerstvosť rajčín. Je ním nálepka na rajčina, ktorú prelep miesto, kde bola stonka.
Keď sa rajčina odtrhne od stonky, zostáva na nej drobný otvor, cez ktorý sa do plodu dostáva vzduch a baktérie, čo urýchľuje proces kazenia. Vďaka triku s nálepkou ti rajčiny vydržia čerstvejšie o dva až tri dni. Ak už ale začali rajčiny mäknúť, tak touto fintou im pridáš zväčša už len jeden deň čerstvosti navyše.
Čo ak na rajčine nie je nálepka?
Existuje ale ešte jeden trik, ako môžeš udržať rajčiny o niečo dlhšie čerstvé. V tomto prípade dôležitú úlohu zohráva to, ako ich skladuješ. Aby sme boli presní, ako ich uložiť. Tak, ako do rajčín môže vojsť vzduch, tak rovnakou cestou sa z nich dostáva preč vlhkosť. Táto strata vlhkosti môže spôsobiť, že bacuľatá rajčina časom spľasne. Existuje ale jednoduchý trik, ako sa môžeš s týmto problémom popasovať. Stačí, keď rajčiny umiestniš viničovou stranou nadol. To účinne utesňuje rajčinu, čo spomaľuje odparovanie vlhkosti a prenikanie vzduchu do plodu.
Poznáš aj ty nejaké ďalšie triky, ako skladovať rajčiny s cieľom, aby ti vydržali dlhšie? Daj nám ich nižšie vedieť alebo na sociálnych sieťach.
Mimochodom, vieš, prečo sa uhorky predávajú balené po jednom v kuse v plaste?