Pranie je každodenná súčasť každého z nás, no často pri ňom robíme rôzne chyby. Okrem toho, že do práčky častokrát dáme to, čo tam ani nepatrí alebo pomiešame oblečenie rôznej farby, často ignorujeme aj štítky na oblečenie, ktoré nám hovoria, ako sa o oblečenie starať. Preto je dôležité, aby sme ešte pred praním dbali na triedenie oblečenia. Ako teda správne potriediť bielizeň pred praním?
Ako správne triediť bielizeň?
Možno si myslíš, že pred praním stačí oblečenie rozdeliť podľa farby na biele a ostatné, ale toto nestačí. Pomôže to zabrániť, aby sa biele oblečenie zafarbilo, ale nechráni to ostatné oblečenie.
Ako potriediť oblečenie?
Aj hmotnosť látky dokáže ovplyvniť jej pranie. Ak do práčky vložíš jemné oblečenie k ťažej látke, ako sú napríklad rifle alebo mikiny, jemnú látku zničíš. Okrem ich klasického opotrebovania, môže oblečenie stratiť farbu a tvar.
Dobrým systémom na triedenie oblečenia je robenie si hromád. Je treba zvlášť roztriediť svetlé oblečenie, tmavé oblečenie, jemné oblečenie a oblečenie, ktoré sa perie zvlášť, ako napríklad zimné doplnky.
Ak máš oblečenie, ktoré je veľmi znečistené od blata, jedla, po chorobe alebo iných nečistôt, je lepšie im vytvoriť osobitnú hromadu.
Prečo miešanie oblečenia kazí látky ?
Každé oblečenie sa v práčke správa inak, preto by sme nemali ignorovať štítky na oblečení, ktoré nám poradia, ako ich prať tak, aby sme ich ochránili pred zničením.
Ak do práčky hodíš svetlé a tmavé oblečenie spolu jednoducho dôjde k ich zafarbeniu. Ak spolu pustíš džínsy a svetlé tričko alebo iné svetlé nohavice, nečuduj sa, ak tvoje svetlé oblečenie bude po vypraní modré či ružové.
Aj vloženie uteráka do práčky s jemným oblečením môže zničiť jemné látky. Hrubá štruktúra uteráka jednoducho zachytí a roztrhá jemnú látku. Takto sa v oblečení jednoducho vytvoria diery alebo sa trvalo zničí celá látka. Aby si tomu zabránil, je treba prať jemnú bielizeň osobitne. Ak však musíš dať prať nejaký jemný kus oblečenia s niečím ťažším, daj jemnú bielizeň do ochranného vrecka.
Oblečenie sa nevyperie správne
Ak do práčky vložíš jemnú a ťažkú látku spoločne, oblečenie sa nevyperie rovnomerne. Ťažké materiály, ako majú uterák, plachta či rifle, pohltia veľa vody a pracieho prostriedku. Na ostatné aj keď viac znečistené oblečenie, tak neostane dostatok vody a čističa aby sa správne vyprali a zbavili zápachu.
Neignoruj štítky s pokynmi
Pred praním nového oblečenia by si sa mal pozrieť na jeho štítok, kde sa píše, ako by sa malo správne prať, aby nedošlo k poškodeniu. Jedným z najbežnejších označení je práve ruka nad nádobou, ktorá hovorí o tom, že oblečenie sa má prať len ručne. Tento symbol sa používa pri jemných látkach, ktoré nepatria do práčky, aby sa nepoškodili.
Ďalším nežným štítkom je čierny trojuholník s X, ktorý hovorí o tom, že oblečenie sa nemá bieliť, lebo zmení farbu.
Taktiež sa môžeš stretnúť aj so značkou, na ktorej je štvorec a v ňom kruh, v ktorom je bodka. Tento symbol označuje, že oblečenie by sa malo sušiť v sušičke len pri nízkej teplote. Ak chceš vedieť viac o symboloch na oblečení, prečítaj si náš starší článok.