spalena koza
Ľudské telo, Zaujímavosti

V minulosti, keď ste boli opálení, patrili ste do chudobnej triedy. Dnes chce mať „zlatistú“ kožu väčšina. Kto odštartoval tento trend?

V minulosti symbolizovala bledá pokožka bohatstvo, dobré zdravie a krásu. Napríklad Kleopatra sa kúpala v mliečnych kúpeľoch, aby si zosvetlila pokožku a francúzska kráľovná Marie Antoinette bola známa svojou alabastrovou pleťou. Dokonca aj v 19. storočí v USA bola bledá pokožka znakom toho, že ste nepatrili k robotníckej triede, ktorá pracovala vonku, píše web Skincancer.org. Mimochodom, v súvislosti s aristokraciou, ktorá sa vyhýbala Slnku, vznikol pojem „modrá krv“. V skutočnosti nebola, no vyzerala tak.

V mnohých ázijských krajinách sa ženy dlho snažili chrániť svoju pokožku pred slnkom, pretože bledá pokožka sa považovala za najvyšší štandard krásy. Aj keď to znamená hrozbu rakoviny kože, niektoré ženy siahajú po ošetreniach na zosvetlenie pokožky, vrátane laserových terapií a lokálnych produktov, ktoré môžu obsahovať potenciálne škodlivé látky.

Avšak v Spojených štátoch sa ideál krásy začal meniť. V období priemyselnej revolúcie koncom 19. storočia sa robotníci presťahovali do tovární, čo znamenalo, že opálenie už nebolo spájané s manuálnou prácou na slnku. Zmeny prišli aj v oblasti liečby svetlom, ktoré sa stalo populárnym na začiatku 20. storočia.

No najdôležitejší moment v histórii opálenia prišiel v roku 1923, keď módna ikona Coco Chanel náhodne získala bronzovú pokožku po dovolenke na francúzskej riviére. Tento incident oficiálne spustil opaľovaciu módu v západnom svete a pripisuje sa mu aj oslobodenie žien od konzervatívnych odevov. S nástupom reklám v 20. storočí sa ideál krásy súvisiaci s opálenou pokožkou stále zvýrazňoval. Reklamy na plavky ukazovali ženy s bronzovými telami a postupne sa stávala opálená pokožka štandardom krásy.

Prečo sa však ľudia opaľujú aj napriek hroziacemu nebezpečenstvu

Stále sa snažíme pochopiť hlbší význam túžby po zmene tónu pleti a aj napriek dobre známym rizikám spojeným s ultrafialovým svetlom a rakovinou kože, je opaľovanie stále pevnou súčasťou kultúry a to nielen v Spojených štátoch. Podľa správy o prieskume trhu krásy od IBIS World dosahuje hodnota priemyslu solárií 2,8 miliardy dolárov, a bohužiaľ, jeho rast je stabilný. Trh so samoopaľovacími prípravkami je tiež miliardovým odvetvím a tak sa zdá, že ľudia túžia po opálení, nech už ho dosiahnu akýmkoľvek spôsobom.

Štúdie naznačujú, že opálení ľudia nie len seba samých vnímajú ako príťažlivejších, ale aj ostatných, ktorí majú opálenú pokožku.

Vo výskume uverejnenom v prestížnom časopise Journal of Clinical Oncology boli zistené alarmujúce údaje o výskyte melanómu v dôsledku expozície slnečnému žiareniu. Štúdia odhaľuje nádorové ochorenie kože ako vážnu následnosť nadmerného vystavenia sa slnku, pričom zdôrazňuje alarmujúci nárast prípadov v priebehu desaťročí. Výskum, ktorý spomínaný časopis zverejnil, jasne ukazuje, že v období od roku 1950 do 1954 bola diagnóza melanómu vzácnosťou. Avšak medzi rokmi 1950 a 2007 došlo k šokujúcemu zvýšeniu výskytu tohto nebezpečného kožného nádoru. Pre mužov sa miera výskytu zvýšila až 17-krát, zatiaľ čo u žien stúpla viac ako deväťkrát, s najvýraznejším nárastom prípadov v sedemdesiatych rokoch 20. storočia.

Podľa odhadov American Cancer Society sa v roku 2023 v USA očakáva približne 186 000 nových diagnóz melanómu, pričom viac ako 97 000 z týchto prípadov bude invazívnych. Tieto čísla jasne ukazujú na pretrvávajúci problém a vážne riziká spojené s nadmerným vystavením slnku.

Otázkou, ktorá v tejto súvislosti nastáva, je prečo je opaľovanie stále tak populárne, aj napriek dobre zdokumentovaným rizikám? Dermatológ a prezident organizácie The Skin Cancer Foundation doktor Sarnoff na to reaguje:

„Často sa ľudia začnú zaujímať o ochranu pred slnkom až vtedy, keď sa sami stanú obeťou rakoviny kože alebo keď poznajú niekoho, kto ju prekonal.“

Aj keď sú viditeľné príznaky slnečného poškodenia kože, ako sú vrásky, hnedé škvrny a začervenanie, odstrašujúce, mnohí stále túžia po slnečných lúčoch. Doktor Sarnoff dodáva:

„Keď ľudia vidia hnedé škvrny, myslia si, že opaľovanie zlepší vzhľad ich pleti a urobí ju menej škvrnitou. Bohužiaľ, toto presvedčenie prispieva k ďalšiemu poškodeniu kože a zvyšuje riziko rakoviny.“

Vzhľadom na tieto alarmujúce štatistiky a riziká je nevyhnutné, aby verejnosť bola obozretná voči nadmernému vystaveniu slnku a venovala väčšiu pozornosť ochrane svojej pokožky pred nebezpečnými účinkami slnečného žiarenia. Melanóm môže mať vážne dôsledky na zdravie, ale prevencia a osveta môžu pomôcť v boji proti tomuto rastúcemu problému.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.