titulka-starnutie_2 (1)
Ľudské telo, Veda

Vedci nám sľubujú zdravší život. Tento mega objav nám môže pomôcť žiť dlhšie bez chorôb, ktoré prichádzajú s vekom

Každý z nás by sa chcel dožiť dlhšieho života, ktorý by prežil v lepšom zdraví. A hoci sme doposiaľ neobjavili elixír mladosti, tak pomalými krôčikmi sa k tomuto cieľu približujeme.

Čoraz viac výskumov objavuje rôzne spôsoby, ako by sme si mohli žiť o niečo dlhší život, prípadne ho prežiť v lepšom zdraví. Vedci z Cornell University nedávno zistili, ako môžu udržať bunky dlhšie mladé a vďaka tomu predchádzať množstvu chorôb, ktoré nastupujú s pribúdajúcimi rokmi. Tajomstvo spočíva  v udržiavaní malého nukleolu – kondenzovanej štruktúry vo vnútri jadra bunky. Podarilo sa im vyvinúť techniku, ako môžu nukleol udržať dlhšie malý a tým oddialiť proces starnutia.

Najnovšie s obdobnou štúdiou prišli vedci z CCM Biosciences, ktorí vyvinuli nové biochemické mechanizmy na aktiváciu enzýmov, ktoré boli predtým považované za neliečiteľné.

Konkrétne sa zamerali na aktiváciu enzýmu Sirtuin-3 (SIRT3), ktorý je kľúčový pre reguláciu mitochondrií a energetickú produkciu buniek. Preložené do ľudskej reči, ide o kľúčový regulátor bunkovej energie a zdravého starnutia. Tento enzým bol predtým označený ako neliečiteľný kvôli nedostupnosti alosterických miest (pozn. ide o bod, ktorý by umožnil jeho „zapnutie“).

CCM Biosciences ale prekonalo limity alosterickej modulácie, ktorá je efektívna len u menej ako 10 % proteínov, pomocou nových fyzikálnych princípov aktivácie enzýmov. Objavené látky zvyšujú citlivosť SIRT3 na kofaktor NAD+ (ktorého hladiny klesajú s vekom), čím obnovujú aktivitu enzýmu na úroveň mladých buniek.

SIRT3, hlavný mitochondriálny sirtuín, má zásadný vplyv na zdravé starnutie

Možno sa pýtaš, prečo je dôležité. Odpoveď je, že mitochondrie, ktoré sú známe ako energetické elektrárne buniek, zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v procese starnutia. S pribúdajúcim vekom sa ich efektivita ale znižuje, čo má vplyv na množstvo ochorení.

startnutie.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Reguláciou mitochondriálnej funkcie môžeme predchádzať, resp. oddialiť nástup mnohých ochorení, ktoré súvisia s pribúdajúcim vekom, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba, kardiovaskulárne ochorenia či metabolické poruchy.

Nový mechanizmus aktivácie enzýmu

Hlavnou postavou tohto prevratného objavu je enzým Sirtuin-3 (SIRT3). Tento enzým, ktorý patrí do skupiny sirtuínov, reguluje činnosť mitochondrií a zásadne ovplyvňuje životný štýl buniek. Doteraz bol však považovaný za „neliečiteľný“, pretože na jeho aktiváciu chýbalo alosterické miesto. Vedci z CCM Biosciences však objavili nový fyzikálny mechanizmus, ktorý dokáže SIRT3 aktivovať bez potreby tradičných metód.

Alosterická modulácia sa spolieha na špecifické „miesta“ na povrchu proteínu, kde môžu molekuly pôsobiť ako spínače na zvýšenie aktivity enzýmu. Problémom však bolo, že Sirtuin-3 (SIRT3), hlavný mitochondriálny enzým, žiadne takéto miesto nemá.

Vedci sa na tento problém pozreli ale z iného uhľa a využili kombináciu pokročilého výpočtového modelovania a experimentálneho dizajnu na objavenie nových fyzikálnych princípov aktivácie enzýmu. Tieto princípy umožnili výskumníkom navrhnúť molekuly, ktoré zvyšujú citlivosť SIRT3 na kofaktor NAD+. Tento kofaktor je nevyhnutný pre správnu činnosť SIRT3, no jeho hladina s vekom prirodzene klesá, čo vedie k poklesu mitochondriálnej funkcie. Nové zlúčeniny vyvinuté CCM Biosciences dokážu obnoviť aktivitu SIRT3 na úroveň mladých buniek aj pri výrazne znížených hladinách NAD+.

„Je to akoby sme vymenili batériu starého zariadenia za čisto novú, ale bez potreby fyzickej zmeny,“ uviedol hovorca CCM Biosciences.

Testovanie na zvieratách prináša nádej

Nové zlúčeniny už boli testované na bunkách a zvieratách. V týchto štúdiách prekonali účinnosť tradičných doplnkov NAD+ a iných sirtuínových aktivátorov. Napríklad pri liečbe neplodnosti vykázali myši s podanými zlúčeninami oveľa lepšie reprodukčné schopnosti.

„Tieto výsledky nám dávajú obrovskú nádej, že dokážeme nielen spomaliť, ale možno aj zvrátiť niektoré procesy starnutia,“ dodal jeden z vedcov zapojených do projektu.

Rok 2025 bude ale pre CCM Biosciences dôležitým medzníkom. Spoločnosť plánuje spustiť klinické štúdiá na ľuďoch, aby overila účinnosť a bezpečnosť objavených zlúčenín.

Regeneratívna medicína sa stáva horúcou témou

Len pre zaujímavosť, podľa odhadov z pohľadu ekonomiky, predlženie zdravého života o jeden rok má hodnotu viac ako 10 bilionóv dolárov. Samozrejme, nejde vždy len o peniaze, ale aj o zdravotné benefity. Najväčší prínos tohto typu objavov spočíva v možnosti zlepšenia kvality života jednotlivcov

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.