Správanie našich domácich miláčikov, ako sú psy či mačky, je pre nás často záhadou, a to aj napriek tomu, že s nami obývajú jednu domácnosť už tisíce rokov. Len pre zaujímavosť, zatiaľ čo divé vlky sme domestikovali približne pred 18-tisíc rokmi, mačky s nami začali žiť v spoločných domácnostiach asi pred 10-tisíc rokmi. Ide o poriadne dlhé obdobie, počas ktorého sme mali dostatok času na dokonalé spoznanie našich štvornohých kamarátov. Pravda je však trochu iná, ich reakcie a správanie nás vie stále prekvapiť.
Najnovšie vedci z britskej University of Portsmouth odhalili zaujímavú interakciu medzi mačkami a ľuďmi.
Možno sa ti už stalo, že si chcel pohladkať mačku, no keď si natiahol ruku, utiekla, prípadne na teba zasyčala, a v horšom prípade dokonca zaútočila. Bez vytvorenia vzájomnej náklonnosti či puta je mačku ťažké pohladkať. Zdá sa ale, že existuje jednoduchý trik, vďaka ktorému si môžeš s mačkou vybudovať vzťah.
Pomalé žmurknutie
Možno sa teraz pýtaš, o akom triku hovoríme. Odpoveďou je pomalé žmurknutie. Znie to až príliš jednoducho, ale naozaj to funguje. Mačky tento signál vnímajú ako prejav priateľstva a pohody.
ento „pomalý žmurk“ u mačiek vyvoláva reakciu podobnú úsmevu a robí človeka pre ne atraktívnejším. Výskumníci toto správanie porovnávajú s ľudským „Duchenneovým úsmevom“, ktorý sa považuje za skutočný a nefalšovaný.
Vedci k tomuto záveru dospeli na základe dvoch experimentov so 45 mačkami. Prvý experiment (s 21 mačkami) sa uskutočnil v domácnostiach majiteľov, ktorí boli poučení, ako na svoje mačky pomaly žmurkať. Výsledky ukázali, že mačky oveľa častejšie odpovedali rovnakým gestom, než keď ich majitelia len pasívne sedeli.
Funguje to aj pri interakcii s cudzou mačkou
Druhý experiment (s 24 mačkami) skúmal reakcie mačiek na neznámeho človeka, ktorý buď pomaly žmurkal, alebo mal neutrálny výraz. Vedci zistili, že mačky nielenže odpovedali pomalým žmurknutím, ale boli aj ochotnejšie priblížiť sa k osobe, ktorá im predtým takto žmurkla.
Keďže sa tento efekt potvrdil aj pri interakcii s neznámymi ľuďmi, výsledky naznačujú, že ide o univerzálny spôsob komunikácie medzi mačkami a ľuďmi.
Prečo mačky žmurkajú?
Oba experimenty boli zaznamenané na video a analyzované odborníkmi na správanie zvierat. Výsledky týchto jednoduchých testov naznačujú, že pomalé žmurkanie môže byť formou pozitívnej komunikácie medzi mačkami a ľuďmi. Vedci špekulujú, že môže mať viacero evolučných vysvetlení.
Jedna z teórií hovorí, že mačky si tento prejav osvojili ako spôsob zmierňovania napätia v sociálnych interakciách. V mačacej reči môže priame a neprerušované hľadenie znamenať hrozbu, zatiaľ čo pomalé žmurkanie pôsobí upokojujúco. Druhá teória tvrdí, že mačky si toto správanie osvojili preto, že ľudia naň reagujú pozitívne a odmeňujú ich väčšou pozornosťou a starostlivosťou.
Ak ťa téma mačiek zaujíma, a rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo mačky tak milujú škatule, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa tejto téme venovali podrobne.