paviany titulka
Veda a technika, Zvieratá

Vedci v zvieracej ríši pozorovali správanie, o ktorom sme si mysleli, že je typické len pre ľudí

Pravdepodobne to robíte aj vy. Ak potrebujete vyriešiť nejakú náročnú úlohu a nedarí sa vám to, tak požiadate o pomoc niekoho druhého. Zväčša ideme za niekým, s kým už máme pozitívnu skúsenosť. Inými slovami, vyberiete si toho partnera, ktorý vám už v minulosti pomohol a je teda veľká šanca, že vám pomôže znova. Rozmýšľali ste ale nad tým, či podobné správanie je prítomné aj v zvieracej ríši? Najnovší výskum vedcov z cnrs.fr ukazuje, že áno.

U ľudí je bežné, že si navzájom pomáhame, no podvedome očakávame, že ak niekomu pomôžeme, tak aj on nám neskôr pomôže a opačne. Volá sa to reciprocita. Ak si ale vzájomnú láskavosť neopätujeme, tak s veľkou pravdepodobnosťou, už neskôr spolupracovať nebudeme. Evolučný pôvod týchto schopností pre strategickú spoluprácu je stále nejasný a diskutuje sa o tom, do akej miery sú zdieľané s inými primátmi.

Výskumníci zistili, že podobne ako ľudia, sa správajú aj paviány z Guiney, ktoré vyvíjajú komplexné stratégie na výber partnerov pre spoluprácu, pričom svoje rozhodnutia zakladajú na minulých interakciách. K tomuto záveru prišli potom, ako vykonali zaujímavý experiment.

Vedci za týmto účelom, aby odhalili, či medzi paviánmi existuje reciprocita, sledovali správanie skupiny paviánov. Jedince z tejto skupiny mali prístup k obrazovkám umiestneným vo výbehu. Paviány fungovali vo dvojici a boli od seba oddelené prehliadanou doskou, aby sa navzájom videli. Opice si mohli samé zvoliť kedy pristúpia k obrazovkám a s kým. Keď sa dostali k týmto obrazovkám, tak mali na výber z dvoch obrázkov. Podľa toho, ktorý si vybrali, tak dostal odmenu partner alebo on sám. Celkovo takto sledovali 250-tisíc interakcií po dobu približne 3-mesiacov.

Guinejské paviány využívajú reciprocitu a výber partnera

Neskôr výskumníci ale pritvrdili. Paviány už nemohli odmeniť seba samých, ale len partnera.

„V týchto pokusoch nebol aktér nikdy odmenený, jeden stimul odmenil iba príjemcu a druhý nie.“, vedci približujú druhý experiment.

Vedci si všimli zaujímavú situáciu, keď odmeňujúci pavián mal odmeniť iného paviána, tak to, v akej miere mu doprial maškrtu, záviselo vo veľkom od toho, ako bol k nemu daný pavián štedrí v minulosti. Opice mali vo všeobecnosti väčšiu tendenciu odmeniť druhú opicu, ak bola k ním predtým veľkorysejšia.

„Naše výsledky preto ukazujú, že opice môžu rozvíjať a udržiavať vysokú úroveň spolupráce v úlohe prosociálneho výberu,..“, hovoria výskumníci. „Okrem toho sme zistili, že v oboch experimentoch prosociálne opice s väčšou pravdepodobnosťou ako neprosociálne opice zmenili partnera, keď si ich partner zvolil sebecké stimuly v predchádzajúcej skúške,..“, dopĺňajú.

Zdá sa, že nie sme tak výnimoční, ako sme si doteraz mysleli

Mimochodom, vedci nedávno zistili ďalšiu zaujímavosť zo zvieracej ríši. Odhalili, že slony si dávajú navzájom mená podobne ako ľudia. Doposiaľ sme si mysleli, že toto správanie je typické len pre nás ľudí, no nie. Zdá sa, že v zvieracej ríši nie sme tak výnimoční, ako sme si doteraz mysleli.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.