V prielomovej štúdii publikovanej v British Journal of Sports Medicine, výskumníci odhalili jednoduchú, ale účinnú stratégiu na boj proti rizikám spojeným so sedavým životným štýlom.
Vedci vypočítali, koľko minút intenzívnej aktivity denne potrebujeme, aby sme porazili „sedavý spôsob života“
Štúdia presahuje predchádzajúce výskumy, ktoré sa často spoliehali na agregované údaje. Výskum vedcov zahŕňa zoskupenie individuálnych údajov zo štyroch odlišných skupín ľudí, ktorí všetci boli vybavení sledovačmi aktivity.
Analýza sa sústredila na takmer 12 000 jednotlivcov, ktorí boli monitorovaní minimálne dva roky. Kľúčové bolo, že respondenti poskytli podrobné informácie o viacerých faktoroch ako napríklad pohlavie, vzdelanie, hmotnosť, fajčiarske návyky, príjem alkoholu a ich zdravotnú anamnézu vrátane kardiovaskulárnych chorôb, rakoviny a cukrovky.
Výskumníci zistili výrazný rozdiel v rizikách úmrtnosti medzi tými, ktorí sedeli menej ako 10,5 hodiny denne a tými, ktorí prekročili tento prah. Počas sledovaného obdobia zomrelo 805 (7 %) z ktorých 357 malo menej sedavý život, zatiaľ čo 448 malo sedavejší životný štýl (10,5 hodiny alebo viac).
Dôležité je, že sedenie viac ako 12 hodín denne bolo spojené s 38% zvýšeným rizikom smrti v porovnaní s tými, ktorí sedeli asi 8 hodín. Toto riziko sa však výrazne znížilo, ak osoby so sedavým spôsobom života absolvovali 22 minút alebo viac mierneho až intenzívneho cvičenia, resp. inej obdobnej fyzickej aktivity.
„Viac ako 22 minút miernej až intenzívnej fyzickej aktivity denne bolo spojených s nižším rizikom úmrtia.“, hovoria výskumníci. „Toto zistenie prichádza v čase, keď dospelí v rozvinutých krajinách strávia priemerne 9 až 10 hodín denne sedením, hlavne počas pracovných hodín, čo vedie k výraznému zvýšeniu zdravotných rizík.“, dopĺňajú.
Aj pridanie malého množstva pohybu, má blahodarné účinky
Najvýraznejšie zistenie štúdie je, že dokonca malé zvýšenie fyzickej aktivity môže drasticky znížiť riziko smrti, najmä v prípade ľudí so sedavým spôsobom života. Zatiaľ čo vyššie množstvo strednej až intenzívnej fyzickej aktivity bolo spojené s nižším rizikom úmrtia, bez ohľadu na množstvo času v sede, súvislosť medzi časom stráveným v sede a smrťou bola do značnej miery ovplyvnená množstvom strednej až intenzívnej fyzickej aktivity.
Napríklad ďalších 10 minút denne bolo spojených s o 15 % nižším rizikom úmrtia u tých, ktorí strávia sedavým spôsobom menej ako 10,5 hodiny, a o 35 % nižším rizikom u tých, ktorí strávia sedavým spôsobom viac ako 10,5 hodiny každý deň.
Fyzická aktivita s miernou intenzitou bola spojená s nižším rizikom úmrtia len u vysoko sedavých ľudí (12+ hodín denne).
Je dôležité poznamenať, že táto štúdia je pozorovateľná a nezriaďuje priamy príčinno-dôsledkový vzťah. Výskumníci tiež uznávajú obmedzenia, ako je neschopnosť zohľadniť faktory ako strava, problémy s pohyblivosťou a možnosť, že sledovače aktivity nesprávne klasifikujú intenzitu určitých aktivít.
Záverom, táto výskumná práca ponúka presvedčivý argument pre prínosy fyzickej aktivity, dokonca aj v malých dávkach, na pozadí čoraz viac sedavých životných štýlov. Malé úsilie o začlenenie fyzickej aktivity do každodenných rutín, ako naznačuje štúdia, by mohlo viesť k významným zdravotným prínosom a lepšej dlhovekosti.