Poznáte ten pocit, keď s niekým nedokážete udržať očný kontakt? Nuž, veda ponúka vysvetlenie.
Nový výskum totiž znázorňuje, prečo s tým niektorí majú taký problém. Ukázalo sa, že náš mozog jednoducho nedokáže zároveň premýšľať nad slovami a sústrediť sa na tvár.
Vedci z Univerzity v Kyoto v Japonsku tento problém testovali na 26 dobrovoľníkoch. Tí hrali hru so slovami pred počítačom, ktorý náhodne generoval tváre. Medzi slovami mali hľadať určité spojenia a problémy nastávali práve vtedy, keď sa pokúšali udržať očný kontakt.
„Aj keď očný kontakt a tvorba slov sú zdanlivo nezávislé od seba, ľudia často od svojich partnerov v komunikácii odvracajú zrak,“ tvrdia vedci z Japonska. Podľa nich na základe tohto zistenia existujú prepojenia medzi týmito procesmi.
Dobrovoľníkom boli predkladané ľahšie aj ťažšie slová, pričom sledovali aj animácie odvrátených tvárí. Nad asociáciami s daným zobrazeným slovom museli premýšľať dlhšie akonáhle sa im naskytol pohľad do očí tváre na obrazovke. Vedci v tomto prípade predpokladajú, že mozog jednoducho prijíma príliš veľa informácií naraz.
Tento výskum však nie je jediným, ktorý tvrdí, že očný kontakt nám tak trochu robí problémy. Taliansky psychológ Giovanni Caputo len minulý rok preukázal, že hľadenie do očí druhého človeka po dobu 10 minút pozmeňuje stav nášho vedomia. Ľudia počas výskumu zrazu mali halucinácie či dokonca videli svoje vlastné tváre.
Takže ak nabudúce budete komunikovať s niekým, kto nezvláda neustály očný kontakt, nemusí byť hneď drzý, možno sa už len unavil jeho nervový systém.
zdroj: theartofcharm.com
zdroj: medicalxpress.com