pračka s bielizňou
Zdroj:Vedelisteze.sk
Domácnosť, Lajfhek

Vedel si, že aj na týchto miestach v práčke sa zadržiava nečistota, ktorá spôsobuje zápach práčky aj bielizne?

Práčka je jedným z najdôležitejších spotrebičov v našich domácnostiach. S určitosťou môžem povedať, že už je len úplne minimum domácnosti, ktoré tohto pomocníka nemajú. Používame ju každodenne, a preto ak nastane problém s jej fungovaním, rýchlo premýšľame, ako ho vyriešiť, lebo bielizeň sa len kopí.

No pri každodennom používaní akéhokoľvek spotrebiča musíme dbať aj na jeho čistotu a fungovanie, aby sme predišli problémom. Pri práčke sa častokrát správame automaticky a zabúdame, že aj o ňu sa treba starať.

Zápach oblečenia spôsobuje špinavá práčka

Nečistota v práčke môže spôsobiť väčšie problémy, ale aj nesprávne vypraté alebo zapáchajúce oblečenie. V práčke sa usadzujú nečistoty, ktoré sa počas prania odstránia z oblečenia, taktiež zvyšky pracích práškov a aviváže.

Pri nesprávnom odtekaní špinavej vody sa nečistoty usádzajú naspäť na oblečenie. Tie častokrát zapríčinia, že tvoja bielizeň sa nevyperie dostatočne dobre, a tiež že tvoja práčka je zanesená.

Ako vyčistiť dvierka, bubon či zásuvku ?

Ak čistíš práčku, tak väčšinou sa zameriavaš iba na miesta, na ktorých nečistotu vidíš. Na vyčistenie miest ako sú dvierka, bubon a zásuvka na pracie prostriedky môžeš použiť sódu bikarbónu a ocot.

Do mištičky si priprav sódu bikarbónu a kvapni do nej par kvapiek vody, aby ti vznikla tuhá zmes. Ňou vyčistíš dierka aj zásuvku.

Na vyčistenie samotného bubna práčky budeš potrebovať 500g sódy bikarbóny. Tu jednoducho nasyp do bubna a zapni prázdnu práčku na prací program s najvyššou teplotou. Pre ešte lepšie vyčistenie pridaj do priehradky na prací prášok 250 ml octu do nádoby na aviváž.

Zdroj: Vedelisteze.sk

Filter, vrtule a tesnenie

Avšak pri praní v pračke sa nezanáša len bubon, dvierka a zásuvka na prací prostriedok, či aviváž. Inflencerka alanathesahm na svojom Instagrame ukazuje, že v práčke sú aj oveľa dôležitejšie miesta ako napríklad filter, vrtule či tesnenie, ktoré taktiež treba vyčistiť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alana | Messy SAHM (@alanathesahm)

Aby si sa dostal k týmto miestam budeš potrebovať šrubovák, aby si otvoril dierka k filtru či uvoľnil šrúby na vrtuľkách. Ak máš v bubne vrtule z plastu, treba ich odstrániť a poriadne vyčistiť priestor pod nimi, aj samotné vrtule.  Použi nato zmes sódy bikarbóny. S použitím kefky na zuby zmes nanes na nečistoty pošúchaj a nechaj pár minút pôsobiť.

Taktiež s kefkou vyšúchaj aj vnútro tesnenia, ktoré sa nachádza okolo práčky. Najprv čistou handričkou vyzbieraj nečistoty, ktoré sa v ňom nachádzajú a následne ho dočisti kefkou.

Filter práčky musíš odpojiť od hadičky, ktorá k nemu vedie. Priprav si malú nádobu, lebo z hadičky môže vytiecť zvyšná voda. Filter vytiahni a umy ho pod teplou tečúcou vodou s použitím sódy bikarbóny alebo iného čističa.

Ak ho najprv namočíš na pár hodín do nádoby s vodou a saponátom jeho čistenie bude jednoduchšie. Komponenty po vyčistení vysuš, aby v práčke nevznikala pleseň a vráť ich na svoje miesto.

Práčku je treba čistiť aspoň raz mesačne, ak chceš zabezpečiť jej dlhšiu životnosť. Taktiež uvádzajú, že vodné hadice, ktoré odvádzajú vodu z práčky je treba skontrolovať aspoň dvakrát ročne, aby si predišiel poškodeniu hadice a následnému úniku vody.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.