Už odnepamäti ľudí trápi otázka, či sme v celom obrovskom vesmíre sami. Konšpiračných teórií o mimozemskom živote zrejme pozná každý z nás. Táto téma je obľúbená aj u tvorcov filmov, spisovateľov, umelcov, narazíme na ňu v hrách. Dáva veľký priestor pre fantáziu, pretože sme na žiadny skutočný dôkaz života mimo našu planétu zatiaľ nenarazili. Vedci však našli 7 planét potenciálne schopných udržať život.
Všetkých 7 sa nachádza v systéme obiehajúcom okolo jedinej hviezdy nazývanej TRAPPIST-1. Je to malý, a v porovnaní s našim Slnkom „ľadový“ trpaslík. Hviezda sa nachádza 40 svetelných rokov od Slnka, takže sa dá povedať že je zároveň blízko aj ďaleko. Má len 8% hmotnosti Slnka, a jej polomer je len 11% polomeru našej najbližšej hviezdy. Veľkosťou sa dá prirovnať k Jupiteru. Pred rokom bol ohlásený nález prvých 3och kamenných planét obiehajúcich túto hviezdu. Nová štúdia však prichádza s informáciami o 7mich.
Objavy tímu vedeného Michaëlom Gillonom z University of Liège v Belgicku boli dnes publikované v Nature. Tím na pozrovania používal Spitzerov vesmírny teleskop v NASA a viacero teleskopov na Zemi v Chile.
„Hviezda je tak malá a relatívne chladná, že planéty veľmi blízko nej môžu obsahovať tekutú vodu na povrchu a teda je možné že aj život,“ vyjadril sa Gillon pre médiá.
Planéty sú pomenované na základe ich vzdialenosti od hviezdy – TRAPPIST-1b(najbližšie k hviezde), c, d, e, f, g, a h (planéty d, e, f a g sú novoobjavené). Tím dokázal získať údaje o planétach – ich hmotnosť, polomer, a periódu, za ktorú sa otočia okolo svojej osi. Planéta h bola zachytená ako prechádza popred hviezdu len raz, a je jediná, ktorej hmotnosť sa nepodarilo vyčísliť.
Foto: NASA/JPL-Caltech
Keďže hviezda je oveľa chladnejšia ako Slnko, jej obývateľná zóna je oveľa bližšie k hviezde ako v našom solárnom systéme. V tejto zóne sa nachádzajú planéty e, f a g, takže sa dá predpokladať, že by sme na nich mohli nájsť vodu v tekutom stave.
Na tomto objave je také úžasné hlavne to, ako blízko tieto planéty k nám sú. Je teda omnoho jednoduchšie ich pozorovať a skúmať. Tím sa dokonca vyjadril, že onedlho môžeme zistiť nieo o prípadnom živote na nich. Chcú tak urobiť na základe skúmania molekulárneho zloženia ich atmosfér.
„Ja osobne som presvedčený, že ak sa na planétach nachádza nejaká bologická aktivita porovnateľná s tou na Zemi, dozvieme sa o nej už onedlho,“ povedal spoluautor štúdie Amaury Triaud z University of Cambridge. Podľa jeho slov, desaťročie znie ako rozumný odhad.
Foto: NASA/JPL-Caltech
Skúmanie života na planétach a prípadný výskyt života závisí od mnohých faktorov. Napríklad teplota nie je jediné, čo vplýva na skupenský stav vody. Teda vhodná vzdialenosť od hviezdy ešte nemusí znamenať, že na planéte je tekutá voda.
Ide o najviac planét podobných Zemi nájdených v jednom systéme. Takéto zistenie vedcom vyčarilo úsmevy na tvárach. Potešujúci je fakt, že v takejto vzdialenosti bude skúmanie omnoho jednoduchšie.
„Urobili sme naozaj rozhodujúci krok na ceste k objaveniu mimozemského života,“ povedal nakoniec Triaud.
zdroj: nature.com
zdroj: iflscience.com