obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Veľmi malé množstvo akejkoľvek z týchto látok vás môže zabiť. Zoznámte sa s najsilnejšími jedmi na svete

Z histórie poznáme množstvo prípadov diskrétneho odstránenia nepriateľa pomocou jedov. Najprv to boli výťažky z rastlín či tiel zvierat, neskôr sofistikovanejšie nervové plyny alebo rádioaktívne toxíny z laboratórií. Jednému z týchto jedov stačí dokonca iba 13 nanogramov (nanogram – miliardtina gramu) na zabitie človeka. Zoznámte sa s desiatkou tých najnebezpečnejších.

1

Arzén

 
Chemický prvok arzén a jeho mnohé zlúčeniny sú zvlášť účinnými jedmi. Populárny bol hlavne vo Viktoriánskej ére, kedy sa nachádzal bežných čistiacich prostriedkoch, mejkape, farbách či dokonca tapetách. Človek, ktorý sa stal obeťou otravy arzénom bol slabý, vracal, mal hnačky, nechýbalo krvácanie, kŕče a na konci smrť.
arsen_1a
img: via mentalfloss.com

2

Batrachotoxín

 
Tento neurotoxín sa získaval z rôznych druhov jedovatých žiab a bol používaný pri love kmeňmi zo strednej a južnej Ameriky po tisíce rokov. Hroty šípov máčali v jede, ktorý získavali z kože jedovatých žiab. Batrachotoxín, na ktorý nepoznáme žiadny protijed, rýchlo napáda nervový systém, spôsobuje paralýzu a smrť.
800px-golden_poison_dart_frog_phyllobates_terribilis
img: via mentalfloss.com

3

Kyanid

 
Kyanid je jeden z najznámejších jedov, ktorý človeka zabije do niekoľkých minút. Preto bol obľúbený hlavne medzi špiónmi, no bol aj hlavnou zložkou nacistického cyklónu B používaného v koncentračných táboroch. Po preniknutí do tela sa naviaže na železo v krvi zabraňuje tak prenosu kyslíka. Obete sčervenajú a udusia sa.
potassiumcyanidepot
img: via mentalfloss.com

4

Ricín

 
Ricín sa stal populárnym medzi travičmi vďaka jednoduchému získavaniu extraktu zo semienok rastliny Castor bean (Ricinus communis). Túto rastlinu je veľmi jednoduché vypestovať a na zabitie človeka stačí len pár zrniečok tohto jedu. V posledných rokoch sa ricín stal používanejším vďaka seriálu obľúbenému seriálu Breaking Bad (Perníkový tatko), v ktorom sa objavil.
800px-ricinus_communis_008
img: via mentalfloss.com

5

Tetrodotoxín

 
Známy aj ako TTX je veľmi účinný neurotoxín, na ktorý nepoznáme protijed. Nachádza sa v množstve morských živočíchov. K náhodnému otráveniu dochádza hlavne v Japonsku, kde je ryba Fugu tradičnou delikatesou. Ak kuchár pochybí pri odstraňovaní vnútorností z ryby, večera sa stane smrteľnou už do niekoľko hodín.
the_puffer_fish
img: via mentalfloss.com

6

Sarín

 
Pôvodne bol nemeckými vedcami vyvinutý ako pesticíd. Ide o nervový plyn, 26-krát silnejší ako kyanid. Po vdýchnutí spôsobuje nekontrolovateľné sťahy svalov, obmedzuje dýchanie a takto privodí smrť.
gas_gas_gas_150108-a-fe868-482
img: via mentalfloss.com

7

Strychnín

 
Ďalší neurotoxín spôsobuje veľké utrpenie hneď ako sa dostane do krvného obehu. Obeť pociťuje bolestivé svalové kŕče, má vystúpené oči, je rozrušená a má záchvaty. Do pol hodiny je po všetkom. získava sa zo semien stromu Strychnos nux-vomica, ale dá sa vytvoriť aj v laboratóriu.
strychnine
img: via mentalfloss.com

8

Botulotoxín

 
Nepochybne najjedovatejšou látkou získavanou z prírody je botulotoxín, produkovaný baktériou Clostridium botulinum. Vdýchnutie iba 13 nanogramov (nanogram – miliardtina gramu) tohto jedu zabije človeka a stačila by jedna čajová lyžička na miliardu ľudí. Tento jed spôsobuje paralýzu a zlyhanie dýchania. Kuriozitou je, že veľmi slabá dávka tohto jedu (známa ako Botox) sa používa v kozmetickom priemysle na vyhladzovanie vrások.
clostridium_botulinum
img: via mentalfloss.com

9

Polónium-210

 
Tento jed bol okrem iného použitý na zavraždenie ruského špióna Alexandra Litvinenka. Polónium-210 je smrtiaci izotop Polónia, ktorý uvoľňuje rádioaktívne alfa častice. Tie sú toxické pre všetko živé až do takej miery, že jediný gram by stačil na zabitie desiatich miliónov ľudí. Spôsobuje pomalú a bolestivú smrť.
polonium
img: via mentalfloss.com

10

Ortuť

 
Zlúčeniny tohto chemického prvku sú veľmi jedovaté, konkrétne ak sa dostanú do tela cez kožu. Chemička Karen Wetterhahn zomrela na otravu ortuťou niekoľko mesiacov po tom, ako sa jej dostalo pár kvapiek na latexové rukavice, ktoré mala na rukách. Určite sa čudujete prečo niekoho napadlo, že bude dobrý nápad použiť ortuť do teplomerov.
800px-billes-hg
img: via mentalfloss.com

img: via legacyamc.com

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.