spyware v mobile sledovanie sukromie
Zdroj: Vedelisteze.sk
Technológie

Vieš, ako odhalíš špehovaciu aplikáciu v telefóne? Toto by si mal hneď teraz skontrolovať

Pravdepodobne aj ty nosíš so sebou neustále telefón. Mnohí z nás sa bez neho nevyberú ani na toaletu. Preto, ak chce niekto sledovať, kde sa nachádzaš a čo robíš, najjednoduchším nástrojom je práve mobilný telefón. Konkrétne cez aplikácie typu spyware či stalkerware.

Vďaka nim môže niekto druhý sledovať tvoju aktuálnu polohu, čítať tvoje správy a vykonávať ďalšie úkony na tvojom zariadení. Existuje pritom množstvo aplikácií, ktoré oficiálne nie sú špehovacími nástrojmi, ale napríklad slúžia na monitoring detí či vzdialenú správu zariadení. Tieto aplikácie však môžu byť zneužité na sledovanie tvojej aktivity.

Nižšie ti ukážeme zoznam najčastejších povolení, ktoré tento typ aplikácií využíva. Vďaka tomu budeš vedieť identifikovať, že v mobile máš aplikáciu, ktorá tam nepatrí. Ešte predtým, ako sa na to pozrieme, je dobré chápať, čo sú to povolenia. V podstate ide o privilégiá, ktoré umožňujú aplikáciám pristupovať k určitým častiam zariadenia, napríklad k správam, polohe, fotografiám a podobne. Samozrejme, nie každá aplikácia s týmito oprávneniami je automaticky špehovací softvér.

Poloha_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Špehovací softvér využíva tieto povolenia v telefóne

Pozri sa, ktoré aplikácie majú oprávnenie „Dostupnosť“

Stalkerware často pristupuje k povoleniu, ktoré sa volá „Accessibility“, resp. „Dostupnosť“. Možno sa pýtaš, čo toto povolenie dokáže. Umožňuje aplikáciám čítať obsah na obrazovke či vykonávať akcie namiesto používateľa. Napríklad simulovať kliknutia. To znamená, že potenciálne môže útočník zachytávať obsah tvojich správ (napr. SMS, Messenger), heslá, PIN kódy, automaticky klikať na tlačidlá (napr. udeľovať si ďalšie oprávnenia) alebo blokovať bezpečnostné upozornenia.

Ak v zozname aplikácií nájdeš také, ktoré disponujú týmto privilégiom a nedôveruješ im, je vhodné ich okamžite odstrániť zo zariadenia. Primárne by si si sa mal pozerať po stiahnutých aplikáciách, lebo časť predinštalovaných aplikácií týmto privilégiom prirodzene disponuje.

Prístup k upozorneniam

Jedno z najnebezpečnejších špehovacích povolení je oprávnenie na čítanie obsahu upozornení. Cez toto povolenie môže aplikácia vidieť, aké správy si dostal, a dokonca kradnúť overovacie kódy. Napríklad ak sa ti niekto bude snažiť nabúrať do účtu na Facebooku, stačí, aby si nechal poslať overovací kód na tvoj mobil, spyware ho potom jednoducho prečíta z notifikačnej lišty.

Ak chceš skontrolovať aplikácie s týmto oprávnením, prejdi do sekcie „Špeciálne povolenia“ v nastaveniach telefónu. Podrobný návod nájdeš v tomto článku, ako sa dostaneš k týmto aplikáciám.

aplikacie ktore citaju povolenia_3
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pozri sa na zoznam aplikácií s právami administrátora

Ďalšou rizikovou kategóriou sú aplikácie s právami administrátora. K týmto nastaveniam sa dostaneš cez:
Nastavenia > Zabezpečenie a ochrana súkromia > Ďalšie zabezpečenie a ochrana súkromia > Aplikácie na správu zariadenia. Nižšie sa môžeš pozrieť aj na snímkach obrazovky, ako sa dostaneš k týmto povoleniam.

Cesta k týmto nastaveniam môže byť ale rôzna v závislosti výrobcu telefónu. Alternatívne použi našepkávač v nastaveniach.

Možno sa teraz pýtaš, na čo toto oprávnenie slúži. Pôvodne bolo určené pre firemné účely, napríklad na vzdialené vymazanie dát pri strate alebo krádeži telefónu. Ak ho však získa stalkerware alebo spyware aplikácia, môže ho zneužiť na úplnú kontrolu nad zariadením. Útočník môže zabrániť tomu, aby si aplikáciu odinštaloval, uzamknúť zariadenie, vykonať továrenský reštart a ďalšie nebezpečné akcie.

Skontroluj si zoznam nainštalovaných aplikácií

Hackeri často skrývajú škodlivé aplikácie tak, že ich pomenujú rovnako ako systémové aplikácie. Môžeš ich odhaliť tak, že si v správcovi aplikácií zobrazíš aj systémové aplikácie. Ak sa ti po zoradení podľa abecedy zobrazia dve aplikácie s rovnakým názvom, pravdepodobne jedna z nich bola nainštalovaná dodatočne a môže ísť o škodlivý softvér.

Android zoznam aplikacii
Zdroj: Vedelisteze.sk

Čo robiť, keď nájdeš v telefóne škodlivú aplikáciu?

V prvom rade odpoj zariadenie od internetu. Tým zamedzíš hackerovi alebo niekomu, kto ťa špehuje, v ovládaní škodlivej aplikácie na diaľku. Následne sa ju pokús odstrániť zo zariadenia. Ak to nie je možné, vykonaj továrenský reštart mobilu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.