Z každej strany sa nás niekto pokúša oklamať a okradnúť. Bohužiaľ, žijeme dnes v dobe, kedy sa častokrát oplatí viac podvádzať, ako byť čestný. Okrem toho digitalizácia dopomáha k tomu, aby podvodníci vedeli zasiahnuť väčšie skupiny ľudí. Tento trend bude do budúcnosti pravdepodobne len rásť.
Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, ako sa môžeš chrániť v dnešnom online svete, aby ti hacker nevybielil bankový účet? Existuje niekoľko trikov, prostredníctvom ktorých môžeš vo veľkej miere minimalizovať riziko, že sa staneš obeťou podvodu.
Nižšie ti ukážeme niekoľko tipov, ako si môžeš chrániť svoje peniaze a na čo si dať pozor.
Ako ochrániš svoje peniaze pri platbách na internete
Pozeraj sa po https:// šifrovaní, či je aktívne
V prvom rade by si sa mal pozerať, či web, ktorý si navštívil, používa https:// šifrovanie. Možno sa pýtaš, čo to je. Toto šifrovanie robí to, že komunikácia medzi tebou a webom je chránená a šifrovaná. Hacker, ak by predsa len sledoval dátový tok, tak neuvidí jeho obsah.
Treba ale podotknúť, že hoci stránka, keď je šifrovanou, automaticky to neznamená, že sa nemôžeš stať obeťou podvodu, ak web nespravuje hacker.
Nepoužívaj verejné Wi-Fi siete
Pri online platbách alebo vyplňovaní citlivých údajov, by si nikdy nemal používať verejné Wi-Fi siete. Možno si to nevedel, ale podvodníci často vytvárajú falošné Wi-Fi siete s cieľom, aby monitorovali dátový tok vrátane údajov, ktoré vypĺňaš na internete. Tento útok sa odborne volá „man-in-the-middle“, teda muž uprostred.
Nastav si na platobnej karte limit
Rovnako by si nemal podceňovať ani nastavenie limitou na platobnej karte na takú sumu, o akú keď prídeš, tak to predýchaš a neohrozí to reálne tvoje fungovanie.
Presuň peniaze na podúčet
Rovnako dôležité je, aby si nedržal všetky svoje peniaze na hlavnom účte. Dnes všetky banky ponúkajú aj podúčet, resp. sporiaci účet, ktorý je zadarmo. Dobrým zvykom preto je, keď ti príde výplata, aby si väčšiu časť peňazí presunul práve na tento separátny účet a v prípade potreby si ich pošleš späť. Ak by útočník získal tvoje platobné údaje od karty, tak k týmto peniazom sa reálne nedostane.
Pri platbe online plať cez Google Pay či Apple Pay
Skvelým trikom, ako môžeš ochrániť údaje na svojej platobnej karte, je, aby si platil cez platformy ako Google Pay či Apple Pay. Možno si hovoríš, že si predsa len musel do nich vložiť údaje z karty a pri platbe tieto platformy údaje s obchodníkom zdieľajú, no nie je tomu tak. Tieto platobné platformy pri online platbách nezdieľajú s obchodníkom údaje z tvojej karty, ale pri platbách vytvárajú virtuálne karty namiesto skutočných a po uhradení platby, tieto údaje zničia.
Používaj virtuálnu kartu
Taktiež môžeš používať aj ty virtuálnu platobnú kartu, ktorú si vieš vygenerovať priamo v mobile cez aplikáciu tvojej banky. Tie sú zväčša platné len niekoľko minút a na jednu platbu. Znamená to, že aj keby sa hacker dostal k týmto údajom, tak neskôr ich nebude môcť zneužiť.
Toto ti odporúčame, lebo z pohľadu zákazníka, nikdy nevieš, či sa údaje z tvojej platobnej karty niekde neuložili na serveroch tretej strany.
Používaj kreditnú kartu
V prípade kreditných kariet, peniaze, ktoré míňaš, nie sú tvoje, ale banky. Finančné domy preto tieto peniaze chránia ako oko v hlave. Častokrát umožňujú platby reklamovať, ak preukážeš, že si sa stal obeťou podvodu. Pri nákupe s kreditnou kartou máš často možnosť reklamovať tovar alebo služby priamo cez banku, ak obchodník nesplní svoje záväzky (napr. nedoručí tovar). Možno si hovoríš, že kreditná karta niečo stojí. Je to pravda, ale väčšina bánk ponúka možnosť, ak ju aktívne využívaš, aby si ju mal zadarmo.
Samozrejme, na to, aby to bolo pre teba výhodné, tak musíš svoje dlhy na karte splácať pravidelne a včas, aby si sa vyhol vysokým úrokom.
Ako chrániš svoje peniaze v online priestore ty? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.