Čistenie niektorých oblastí v domácnosti napríklad kúpeľne, nie je práve obľúbená činnosť nikoho z nás. Kúpeľňa je totiž miesto, kde sa hromadí najviac nečistôt z ľudského tela či oblečenia, ktoré tam perieme.
Jedným z najproblémovejších miest sa často javí toaleta, keďže sa v nej usadzuje množstvo baktérií a iných nečistôt zo stolice či moču. K tomu všetkému sa ešte pridá vodný kameň a o zábavu na niekoľko hodín máme postarané.
Ako rýchlo a účinne sa zbavíš vodného kameňa z toalety?
Ako sa teda čo najrýchlejšie zbaviť vodného kameňa, efektívne a bez agresívnych čistiacich prostriedkov?
Tvorenie vodného kameňa
Vodný kameň sa tvorí na rôznych miestach v záchodovej mise no najviac ho je na dne misy. Táto časť misy je v stálom kontakte s baktériami a vodou, čo ešte viac podporuje jeho vznik.
Baktérie, ktoré obsahujú minerály zo stolice či moču, sa vyzrážajú na povrchu, ktorý je v kontakte s vodou a vytvára tvrdú, bielu až žltú, žlto-hnedú vrstvu. Táto vrstva vodného kameňa môže poškodzovať povrchy, na ktorých sa vytvára.
Odstraňovanie vodného kameňa v záchodovej mise je však práca, pri ktorej sa nevypláca stráviť pol dňa, keďže o pár dní je tam zas. Vyčistenie záchodovej misy môže byť jednoduché a rýchle, a navyše nemusíš použiť bielidlo ani iné chemikálie. Všetko čo budeš potrebovať nájdeš doma. Táto prírodná metóda nezničí povrch záchodovej misy, a tiež nezanechá nepríjemný zápach v kúpeľni ako je to častokrát po čistení bielidlom.
Čo použiť na vyčistenie toalety od vodného kameňa?
Produkty, ktoré obsahujú kyselinu sú kľúčové na odstránenie vodného kameňa. Takýmito produktami sú napríklad ocot alebo citrónová šťava. Kyselina otcova, ktorá sa nachádza v octe, aj kyselina citrónová ktorá sa nachádza v citrónovej šťave, dokážu rozpustiť vodný kameň. Aby bola reakcia ešte silnejšia a vodný kameň zmizol aj bez šuchania, zmiešaj kyselinu so sódou bikarbónou.
Aký pomer použiť ?
Na vytvorenie čistiaceho prostriedku, ktorý odstráni vodný kameň zo záchodovej misy, ale aj iných miest v kúpeľni, je treba použiť 100 g sódy bikarbóny a 250 ml kyseliny otcovej alebo citrónovej. Zmes pripravuj vo fľaši priamo nad toaletou alebo do toalety nalej kyselinu a hneď potom do nej vysyp sódu bikarbónu, lebo zmes okamžite začne peniť.
Ak sa rozhodneš použiť kyselinu octovú, môže sa stať, že ju v kúpeľni neskôr bude cítiť, kvôli prenikavému pachu octu. V tomto prípade je skvelým nápadom, ak pridáš do toalety aj vôňu napríklad pomocou esenciálneho oleja. Toaleta aj celá kúpeľná tak bude krásne vonia a navyše môžeš vytvoriť vinu podľa svojich preferencií. Ako nato sa dozvieš v našom staršom článku.